Стариот столар

7 септември, 2018
elderlycarpenter

Столар со долги години искуство, бил подготвен да се пензионира. Тој го известил неговиот изведувач за неговите планови да го напушти бизнисот за изградба на куќи за да живее мирен пензиониран живот со неговата сопруга и семејството. Изведувачот се почувствува малку вознемирено поради тоа што неговиот добар и искусен дрводелец ја напушта работата, но тој побара од столарот да изгради уште една куќа за него.

Столарот се согласил со изведувачот, но неговото срце не беше во неговата работа како што беше порано. Тој се служеше со слаба изработка и користеше инфериорни материјали за изградба на последната куќа од неговата кариера. Беше несреќен начин да се заврши неговата кариера. Кога дрводелецот ја заврши куќата, работодавачот дојде да ја испита куќата.

Тој погледна околу куќата и непосредно пред да излезе од куќата, му го подаде клучот од предната врата на дрводелецот. “Ова е твојата куќа”, рече тој, “мојот подарок за вас”. Ова беше големо изненадување за столарот. Иако требаше да биде добро изненадување, тој не се чувствуваше добро, бидејќи чувствуваше длабок срам во него. Ако само знаеше дека гради своја куќа, тој би го направил сето тоа поинаку. Сега тој мораше да живее во домот кој не беше добро изграден.

Морал: Како столарот, ние ги градиме нашите животи на расеан начин, реагираме, а не делуваме, подготвени да  живееме со помалку, а не најдобро што можеме. Дајте се од себе. Вашите ставови и избори што ќе ги направите денес ќе бидат дел од вашиот живот утре, изградете го мудро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi