dac.png
Познатата народна песна „Јовано, Јованке“, под продукциската палка на искусните и докажани Маурицио Абени и Марко Страчони од Италија, доживеа нов аранжман. Безвремената песна, музички ја интерпетираа современиот гудачки состав „Destiny Quartet“ од Софија, Република Бугарија и Дуото „Александар&Дац“ (омилени на бугарската публика со песната „Корона Чао”). Со посебна жар, „Јовано, Јованке“ ја свират прекрасните […]

tamara-i-tijana.png
Tијана Дапчевиќ и Тамара Тодевска на 23-ти февруари ќе одржат прв заеднички онлајн концерт. Дека ќе пеат заедно по долго време, тие најавија преку Инстаграм и ги повикаа своите фанови да ја симнат апликацијата YouBox преку која ќе може да го гледаат концертот. „Конечно ја фатив сестра ми да одржиме концерт заедно. Почнуваме во 21 […]

-99.jpg
Речиси и да нема човек што не сака свежо печен леб. Неговата воодушевувачка арома, комбинирана со крцкаста кора и богат вкус на полнење на тестото што се топи во устата, е незаменлив. За некои од нас кои не можат да замислат живот без тесто, „добрите“ научници во далечниот Израел измислија диета со леб, со помош […]

Naslovna-377.jpg
Јајцата на бенедиктински начин се американски фаворит за појадок и бранч, кои исто така можете да ги подготвите во вашиот дом со многу малку напор. Можете да ја послужите највкусната верзија на пржени јајца со пржена шунка и сос со компири и салата и од тоа да направите комплетен оброк … Состојки за холандски сос: […]

kompircinja-e1587541885303.jpg
Познатиот благ помфит на Walt Disney World, кој можете да го најдете во забавните центри, не само што е вкусен, туку е и здрав, бидејќи има растително потекло, а сега можете да го направите дома секогаш кога ќе посакате благ Дизни микс. Блогот на Disney Park го споделил рецептот кој е суперлесен за подготвување. Еве […]

putovanja-putokaz-e1585897868698.jpg
Огромните размери на коронавирусот нанесоа големи штети во многу области, но една од најпогодените е туризмот. Експертите сметаат дека оваа гранка ќе се рехабилитира, исто како што успевала и во минатото. “Кај луѓето не престана желбата за патување, но сигурно е дека во иднина ќе патуваат со многу поголемо внимание”, смета Адам Блејк, професор по […]

-e1596547040555.jpg
Холивудскиот актер Ричард Гир на еден форум во Москва зборувал дека тајната на неговиот успех не е во егоизмот, потребата за слава и пари, туку во нешто многу повеќе и многу повозвишено. “Ако вашата кариера е насочена кон тоа да станете совршени, да станете икона- бидете сигурни дека нема да успеете. За да остварите голем […]

maska-e1596460704243.png
Достигнувањата на Институтот за молекуларна медицина во Лисабон ќе ги помести границите. Група научници направиле заштитна маска која може да ги неутрализира честиците на коронавирусот кои ќе паднат врз неа. Таков ефект се постигнува благодарение на водоотпорните слоеви кои се неколку, но посебна улога има посебната иновативна ткаенина со специјален премаз. Во текот на испитувањето […]

Naslovna-124.jpg
Сите кои што некогаш ја гледале емисијата на Џејми Оливер знаат дека неговите рецепти се едноставни и брзи. Овој пат, омилениот кувар откри еден од неговите омилени десерти. Состојки:   50 гр путер 220 гр мед 4 големи јајца 150 гр  лешници 150 гр брашно 2 1/2 лажички прашок за пециво 1/4 лажичка сол Состојки […]

-96.jpg
Швајцарските проститутки направија список на правила за да се намали ризикот од инфекција со коронавирус, откривајќи кои пози сметаат дека се најбезбедни за време на пандемија. Како такви пози, тие го посочија кучешкиот стил и превртената каубојка затоа што овозможуваат безбедно растојание помеѓу лицата и со тоа го намалуваат ризикот од пренесување на вирусот со […]

Naslovna-4.jpeg
Се препорачува да јадете неколку бадеми секој ден, бидејќи е исклучително здраво. Но, ќе го почувствувате нивното негување уште повеќе ако ги оставите натопени во вода преку ноќ. Впивањето на вода во бадемите ја намалува количината на танини и киселини кои се наоѓаат во лушпата, што може да ја намали апсорпцијата на хранливи материи од […]

Naslovna-370.jpg
Спуштениот задник е проблем за многу девојки и жени, а тоа честопати има негативен ефект врз нивната самодоверба. Причината за ова може да биде генетиката, но и нездравите животни навики. За среќа, можеме да влијаеме на ова со различни вежби. Санди Имеровиќ, долгогодишен приватен тренер и светски и повеќекратен државен шампион во боди-билдинг, предлага и […]

Naslovna-2.jpg
Внимателното јадење и редовното вежбање може да ви помогне многу – и тоа веќе го знаете. Меѓутоа, ако само седите во текот на целиот ден (можеби имате работа во седечка позиција), тоа може да биде погубно за вашето здравје. Затоа, крајно време е да  „станете“ и да направите нешто за своја корист со помош на […]

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma