TRIGLAV-e1711974874431.jpg
Ревидиран годишен извештај на Групација Триглав и Заваровалница Триглав за 2023-та година. Надзорниот одбор на Заваровалница Триглав го потврди ревидираниот годишен извештај на Групација Триглав и матичната компанија за 2023-та година. Во 2023-та година, групацијата го зголеми вкупниот обем на работа за 12 проценти, на 1.780,2 милиони евра, ја задржа финансиската стабилност, високата адекватност на […]

TRIGLAV-e1711974874431.jpg
Онлајн пријава на осигурен случај преку OneID Триглав Осигурување, на 1-ви април, 2024-та година воведува нова услуга за своите клиенти на доброволно приватно здравствено осигурување – онлајн пријава на осигурен случај преку OneID. Ова решение на клиентите ќе им овозможи на едноставен, брз и безбеден начин да поднесат онлајн пријава за надомест на трошоци по […]

62710283-london.jpg
Кражбата, под која најмногу подразбираме џебни кражби, е прилично распространет феномен во лондонското метро, ​​откри новата статистика. Криминалот во метрото се зголемил за 56 отсто севкупно меѓу април и септември оваа година, во споредба со истиот период минатата година, покажуваат податоците на Транспорт за Лондон (TfL), пренесува порталот Euronews. Кражбите од џебови се зголемени за […]

Откако манекенката објави цитат за актуелниот израелско-палестински конфликт,таа доби пораки од официјалниот израелски профил на Инстаграм. Израелската влада го осуди супермоделот Џиџи Хадид откако убавицата објави порака со поддршка за палестинскиот народ на нејзината приказна на Инстаграм. Во текот на викендот, Хадид,чиј татко е познатиот агент за недвижности Мохамед Хадид,сподели објава за војната која гласеше: […]

.jpg
Бројот на јапонски жители на возраст над 100 години сега изнесува 92.139, што е највисок во последните 53 години,според статистиката на јапонското Министерство за здравство,труд и благосостојба. Во текот на годината,бројот на Јапонци кои слават стогодишнина се зголеми за 1.428 луѓе.Од вкупниот број, 88,5 отсто се жени, од кои повеќе од 81.500. Има нешто повеќе […]

-ја-неверојатната-вила-од-50-милиони-долари-во-која-ќе-живее-Меси-во-Мајами-e1692969735771.jpeg
Светската фудбалска суперѕвезда Лионел Меси (35) ужива во својот живот откако дојде во Интер Мајами. Покрај тоа што игра во фудбалска лига каде што му е уште полесно да доминира отколку во Европа, Аргентинецот доби врвен договор во својот нов клуб, што позитивно влијае на неговиот живот надвор од теренот.По доаѓањето во Мајами, Меси веќе […]

-за-работа1.png
(Училишна едукативна програма) Агенцијата Grey Worldwide има потреба од модератори и супервизори за реализирање на училишната едукативна програма од областа на личната хигиена и здравјето. Услови: Модератори (предавачи) од Скопје, Тетово, Гостивар, Неготино, Кавадарци, Штип, Гевгелија, Струмица , Радовиш, Виница, Кочани, Прилеп, Битола и Охрид. Тимски соработници со истакнати комуникациски и организациски способности, педагошки вештини и […]

Screenshot_2021-05-22-Руски-државјанин-приведен-во-Центар-нападнал-полицаец-Слободен-печат.png
Синоќа  околу 23,30 часот во угостителски објект на подрачје на Центар  од полициски службеници од СВР Скопје бил приведен Н.П.К.(59) од Русија, бидејќи при интервенција за нарушен јавен ред и мир истиот физички нападнал полициски службеник. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

pl.png
Муцу Чиќ не е највисоката планина во светот, не гледаме посебни документи за тоа на ТВ каналите, но она што сепак го прави уникатен е фактот дека тоа е единстена планина на планетата на која сè уште никој не се искачил. Сместен во северниот дел на Пакистан, Мучу Чиќ со своите 7.456 метри надморска височина […]

viseci-most-1280x850.jpg
Дали имате страв од височина? А што е со нестабилната подлога, која може да пукне во секој момент, додека под вас тече надојдена река? Ова се најстрашните мостови на целиот свет, а нивното преминување не се препорачува доколку имате проблем со гадење или вртоглавица. Висечки мост Хусаини, Пакистан View this post on Instagram CONSIDERED THE […]

hotel_waldorf.jpg
Хотелот „Валдорф Асторија“ стана симбол на Менхетен и Њујорк по неговото отворање. Еден од најстарите и најграндиозните хотели во градот, ги затвори вратите во 2017 година. За среќа, станува збор за привремено затворање поради реновирање, а најавено е ново отворање за 2022 година. Ако се прашувате зошто им требаат пет години да ги реновираат, ќе […]

f_9064071_1024.jpg
Душата на крижевчани беше ранета. Киното „Калник“ се затвори. Во последно време нема филмови. Крижевчани се надеваа дека ќе го обноват своето кино, но наместо ново руво, Калник го доби клучот на бравата. Со филмска проекција се збогуваа од киното, како што треба. За збогување беше прикажан македонскиот филм „Бог постои, нејзиното име е Петрунија“, […]

231491_shutterstock-1564975246_ls.jpg
Кањонот Студгагил се наоѓа во источниот дел на Исланд во долината Јокулдалур и беше откриен неодамна во светот. Тој е скриен скапоцен камен на Исланд, кој својата неверојатна форма ја доби со силното дејство на реката Јокле долга 150 км. Десно е поглед на ридест предел полн со овци и локални земјоделци. Поради својата јачина […]

escort - Korsan taksi