Category: Top Story

shutterstock_743886001_1000x0.jpg
Крајната дестинација беше островот Лампедуза, во архипелагот Пелагија, за кој се веруваше дека се наоѓа на крајот на Светот. Станува збор за маж и жена на средна возраст кои припаѓаат на заговорниците на теоријата дека земјата е рамна, кои во Италија се нарекуваат „терапевти“ и кои успеале да стигнат до крајниот југ на Италија, во […]

vakcina.jpg
Вакцина против коронавирус развиена и тестирана во Русија произведе неутрализирачки антитела кај десетици субјекти, и иако тоа често предизвикуваше несакани ефекти како што е треска, тие ефекти беа претежно слаби, според податоците објавени во петокот во медицинското списание „Лансет“. Во студиите спроведени во првата и втората фаза на развој на вакцината, која го носи името […]

.jpg
Ќерката од првиот брак на Доналд Трамп, Иванка Трамп, која одеднаш се приклучи на втората рунда разговори меѓу Белград и Приштина во средата, е личност со најголема доверба кај американскиот претседател и има големо влијание во креирањето на неговите ставови, особено во надворешната политика. Американските медиуми пишуваат дека таа има пристап до доверливи информации и […]

5г.jpg
За нешто повеќе од година и пол, 5G мрежата се спроведува низ целата планета. Инфраструктурата не е лесна за градење, а пандемијата на корона вирусот ја отежнува работата уште повеќе. И покрај тоа, некои успеаја да ја развијат новата технологија на високо ниво, така што ќе разгледаме кој има најголема брзина на преземање на податоци […]

.jpg
Индонезијците кои одбиваат да носат маска за да спречат ширење на коронавирусот во Џакара, главниот град на државата, можат да изберат казна – да платат 17 долари или да лежат во ковчег една минута. Властите ја воведоа оваа необична мерка за да ги натераат оние што не носат маска да размислуваат за опасните последици од […]

.jpg
Името на Хенриета Лакс е запишано во учебниците по медицина, а нејзините „бесмртни“ клетки се користат со децении за исклучително важни медицински цели. На оваа афроамериканка од сиромашно семејство, по потекло од Вирџинија, која пораснала на плантажи со тутун, и бил дијагностициран рак на грлото на матката на почетокот на 1951 година, кога имала 30 […]

2246161_profimedia0138547418-1_ls.jpg
64-годишна мајка и нејзиниот 21-годишен син се уапсени во Фичбург, Масачусетс, откако полицијата добила информација од неговата сопруга дека имале сексуален однос. Сопругата на Тони Лавој се врати порано од работа затоа што не се чувствуваше добро, а откако влезе во спалната соба имаше што да види. Синот лежеше над мајката, додека таа гласно стенкаше […]

profimedia-0555981281-660x450-1.jpg
Израелците, кои се најдоа на плоштадот Рабин во Тел Авив во четвртокот, кога над нив леташе дрон, беа малку изненадени кога вреќички со канабис паднаа од небото пред нивните нозе. Видеото објавено на „Телеграм“ покажува дека беспилотно летало испушта мали вреќиќки на плоштадот, а случаен минувач се наведнува, зема две пакетчиња и вели: „Навистина е […]

59c937bd85600a6777128532.jpg
Можеби ви звучи нереално, но не сте ни свесни колку алгоритмите одлучуваат во вашите животи! Сигурно се прашувате зошто десет исти луѓе ви се „вртат“ на Инстаграм или ви пречи тоа што Youtube ве нервира со своите препораки. Би требало да го обвините алгоритмот за тоа, таа сеприсутна инструкција што му кажува на вашиот компјутер […]

covid-19-1280x853.jpg
Дали е можно целата ситуација со коронавирус да е едноставно претерана? Статистичарот и колумнист на Фајненшл Тајмс, Тим Харфорд, исфрли таква пресметка што е невозможно да не се праша – зошто толку драма? Овој експерт понуди малку поинаков поглед на глобалното зло што коси сè пред себе, а најмногу – економијата. Харфорд ги зеде предвид […]

profimedia-0553203181-1.jpg
Тринаесет од 68 деца, кои во сеопфатна студија за ефектите на КОВИД-19 врз најмладата популација, кои биле заразени со коронавирус како симптоми пријавиле дијареја, повраќање или грчеви во стомакот, а дури 21 дете имало треска. Вообичаени симптоми на цревен вирус или вознемиреност во стомакот, како што се дијареја, повраќање или грчеви во стомакот кај деца, […]

.jpg
Огромен сребрен предмет што се сруши длабоко во џунглите на Конго најпрво беше заменет со неидентификуван летечки објект. Локалните жители во провинцијата Бас-Уеле во Конго останаа без зборови кога оваа недела пронајдоа остатоци од голем предмет заглавен во густите дрвја од џунглата. Снимките наскоро станаа вирални и предизвикаа дебата за тоа што точно паднало среде […]

silovanje.jpg
Жителот на Приједор В. З. (36) беше осуден во Окружниот суд на ова место на единствена казна затвор од 12 и пол години за четири сериозни кривични дела сексуална злоупотреба на неговата внука, кои траеа цели пет години. Идентитетот на обвинетиот, заради заштита на идентитетот на жртвата, не беше откриен. Обвинетиот имал „сексуални дела“ со […]