Category: Top Story

profimedia-0553203181-1.jpg
Тринаесет од 68 деца, кои во сеопфатна студија за ефектите на КОВИД-19 врз најмладата популација, кои биле заразени со коронавирус како симптоми пријавиле дијареја, повраќање или грчеви во стомакот, а дури 21 дете имало треска. Вообичаени симптоми на цревен вирус или вознемиреност во стомакот, како што се дијареја, повраќање или грчеви во стомакот кај деца, […]

сдфсдфсдфсдфсдф.jpg
Огромен сребрен предмет што се сруши длабоко во џунглите на Конго најпрво беше заменет со неидентификуван летечки објект. Локалните жители во провинцијата Бас-Уеле во Конго останаа без зборови кога оваа недела пронајдоа остатоци од голем предмет заглавен во густите дрвја од џунглата. Снимките наскоро станаа вирални и предизвикаа дебата за тоа што точно паднало среде […]

silovanje.jpg
Жителот на Приједор В. З. (36) беше осуден во Окружниот суд на ова место на единствена казна затвор од 12 и пол години за четири сериозни кривични дела сексуална злоупотреба на неговата внука, кои траеа цели пет години. Идентитетот на обвинетиот, заради заштита на идентитетот на жртвата, не беше откриен. Обвинетиот имал „сексуални дела“ со […]

камера.bmp
Скриена камера во Загреб: Девојчињата се продаваат за марихуана, момчињата крадат, а психијатар ги објасни последиците Скриената камера на РТЛ со денови снима како изгледа трговијата со опасна синтетичка дрога позната како зачин или галаксија во загрепската Кнежија и какви проблеми имаат младите за да добијат заеднички. Во вечерашното издание на емисијата Потрага, новинарот на […]

nigerija-2.jpg
Таа излезе во јавноста со тврдењето дека нејзиниот сопруг ја оставил поради бојата на нејзините очи, што тој го негира. Исто така, жената вели дека трпи разни коментари во градот во кој живее и дека нејзините деца се нарекуваат вештерки. Жената и нејзините деца страдаат од т.н. очен албинизам, што е најчеста безопасна состојба без […]

брод.jpg
Стотици луѓе од Европа кои практикуваат со БДСМ го започнаа свое тематско крстарење што се случува секоја година. Околу 200 подржувачи на БДСМ пловеа во крстарец наречен „Брод за тортура“. Во споредба со претходната година, тоа е околу 400 лица помалку. Многумина ги заменија своите билети за оваа година со крстарењето во 2021 година. Билетот […]

остров.png
За сите оние на кои им е преку глава од канцелариска работа од 9 до 17 часот, австралискиот гребен на ниските острови има решение. Имено, тие бараат личност чија задача би била да ги чува островите и да се грижи за нив. На два тропски острови на 15 километри од Порт Даглас, Квинсленд, персоналот треба […]

балони.jpg
Магионичарот и илузионист Дејвид Блејн уште еднаш ги воодушеви обожавателите со нов трик. Имено, тој леташе околу половина час на небото над Аризона на надморска височина од 7.000 метри, и се издигна во воздухот со помош на 52 балони. Имаше шише со кислород за да може да дише нормално. Кога достигна одредена висина, тој фрли […]

ee8d211ffe8b4fc8abf1f8fe0a1b255ade91cbfb.jpg
Иако повеќето од нас растат со знаење дека во нашиот Сончев систем има осум планети, астрономите тврдат дека постои и девета планета веќе неколку години. За мистериозната планета, која многумина ја нарекуваат невидлива, се верува дека лежи во најоддалечените региони на Сончевиот систем. Научниците од Универзитетот Дурам и Универзитетот Илиноис во Чикаго, фрлија црв на […]

ajkula-830x0-1.jpg
Момче во Флорида бил целосно опуштен откако ајкула го гризнала за раката и не пуштала додека не стигне помошта. Се ослободил после 45 минути. Џенсон Бич бил во вода кога одеднаш го каснала ајкула. Наместо да започне паника и да ја удира ајкулата, тој мирно излегол од водата и ја држел во рацете како бебе, […]

SAD-ubistvo-policija.jpg
Даниел Пруд претрпе мозочна смрт по инцидентот во Рочестер на 23 март Протести избувнаа во државата Њу Јорк откако беше објавено видео во кое се открива како 41-годишен црнец со лисици починал од задушување во март годинава откако група полицајци му ставиле ќеса на главата, а потоа му го притиснале лицето на земја додека не […]

constellation-1851128_1920-660x450-1.jpg
Потрагата по вонземјани најмногу се фокусираше на егзопланети кои кружат околу далечните сонца, но новата теорија на истражувачите од Њу Јорк доби своја смена. Тие веруваат дека форми на вонземски живот може да се најдат во ѕвездите. Тие започнаа да размислуваат за тоа како sвездите се потенцијален извор на живот за кој сè уште се […]

кокатин.jpg
Пензионерите на возраст од 90 и повеќе години се повеќе се хоспитализираат за употреба на кокаин, покажа истражувањето на британската национална здравствена служба. Во извештајот се наведува дека 10 постари пациенти биле примени во болница со ментални нарушувања и однесување поради употребата на тој лек. Анализата покажува зголемување на бројот на лица на возраст од […]