-Грција.jpg
Ермуполи, живописен град со нешто повеќе од 10.000 жители, сместен на малиот грчки остров Сирос среде Егејското Море, е прогласен за најпријателски во Европа. Ова го покажа истражувањето на порталот Booking.com, кој ја доделува својата годишна награда Traveler Review Award врз основа на рејтингот на давателите на сместување. Според нивниот извештај, најтоплиот град во светот […]

Screenshot_2-20.png
Во истражување спроведено за ABC, микробиологот Чарлс Герба тестирал 9 хотелски соби низ Лос Анџелес, со опсег од 3 до 5 ѕвезди. Имено, тој сакал да открие кои работи во собите се меѓу највалканите.       Се испостави, на изненадување на него и на многу други, дека фенот има повеќе бактерии дури и од […]

4a40f6b80892dfe5253d88360f78735cb4bfd7ba.jpg
Ако некогаш сте се запрашале дали треба да ја исчистите хотелската соба или стан пред да заминете, не сте единствените! И додека некои сметаат дека тоа не е нивна обврска, со оглед на тоа што го платиле престојот, некои се преревносни, па постелнината ја уредуваат до совршенство, иако знаат дека мора да се измие. Но, […]

62741179-neobican-smjestaj-u-vojnom-helikopteru-na-otoku-isle-of-wight.jpg
За оние кои сакаат да спијат на необични места, кампинг паркот Windmill во центарот на Isle of Wight во Обединетото Кралство е совршен избор. Главната атракција на кампот? Конвертиран транспортен хеликоптер со два мотори Westland Wessex XT469 користен во спасувачки мисии за време на Фолкландската војна во 1982 година. Воениот хеликоптер произведен од Westland Aircraft, […]

.jpg
Претходната година беше рекордна за туризмот во Шпанија, па слободно може да се каже дека оваа земја ја престигна Италија, која традиционално со години го држи првото место. Најавите на туристичките експерти, се чини, ќе бидат сосема точни, а доказ за тоа е Шпанија која ги сруши сите туристички рекорди. Туризмот наскоро ќе го достигне […]

.jpeg
Според податоците на компанијата за истражување на пазарот Euromonitor International, овој град во 2023 година го посетиле неверојатни 20,2 милиони посетители. Ако ве прашаме кое е најпосетуваното место на светот, може да кажете Париз, Барселона, Њујорк, Бангкок и слично. Но, би згрешиле, бидејќи најпосетуваниот град е, некако изненадувачки, Истанбул. Според податоците на компанијата за истражување […]

-кула-Париз-1280x960.jpg
Денот на вљубените е одличен изговор да ја однесете вашата поубава половина на романтично патување за да уживате само вие двајца. Ако не сте за долги патувања и егзотични дестинации, не дозволувајте тоа да ве спречи да одите на некоја од овие европски дестинации. Доколку сакате овој ден на вљубените да ви остане долго во […]

62735336-kamen-iz-rozete.jpg
Историјата е учител на животот. Па, истиот тој учител ни покажува дека некои работи кои се отуѓени од одредени области многу тешко им се враќаат. Многу вредни предмети најчесто биле „позајмени“ од колонијалните сили засекогаш и веќе не ги враќаат, а кои се едни од највредните артефакти, дознајте во овој текст. Розета Стоун (Египет против […]

Screenshot_9-2.png
Како земја каде што животот се живее бавно и со сангрија во рака, нема сомнеж дека Шпанија е една од омилените летни дестинации.       Круната секако ја носи прекрасната Барселона, којашто го плени секој посетител со својата историја, архитектура и воодушевувачкиот поглед кон морската шир.   Секако дека Барселона е едно од најпопуларните […]

Screenshot_4-3.png
Барате пријателско место за посета каде ќе се чувствувате добредојдени? „Букинг“ (Booking.com) ги има одговорите. Компанијата го објави 12-тото доделување на наградите Traveler Reviews, кои ги откриваат 20-те најгостопримливи места во светот. Овогодинешниот список вклучува локации на пет континенти. Списокот е поделен на два дела, 10-те најгостопримливи градови и 10-те најгостопримливи региони, пишува српски „Форбс“. […]

62734397-ostavljanje-napojnice-negdje-se-smatra-uvredljivim-cinom.jpg
Трингелд, бакшиш, манча… се само различни имиња за една иста работа – бакшиш, односно сума што доброволно ја додаваме на цената на одредена услуга за да го изразиме своето задоволство. Иако бакшишот не е задолжителен во нашите ресторани и кафулиња, вообичаено е да се заокружи сумата и да се остави за келнерот малку повеќе од […]

1706884685-nick-karvounis-Prb-sjOUBFs-unsplash-750x500-1.jpg
Ако планирате одмор во град оваа година, можеби ќе сакате да ги игнорирате големите градови. Од потивки улици до поевтини летови, вторите по големина градови честопати можат да ви дадат многу подобро искуство. „The Sun“ издвои шест дестинации кои не се прв избор за патување на многу луѓе, но воодушевуваат со поевтините цени и помалата […]

62731821-misticnim-putevima-drevne-civilizacije.jpg
„Полските цвеќиња се свиткаа околу моите нозе додека се спуштав од тврдината Питиљано, качен на вулкански рид во тосканска долина. Во подножјето преминав по поток и тргнав по кривулест пат. Одеднаш бев опкружен со огромни блокови туфа, порозна карпа направена од вулканска пепел, која се издигнуваше 25 метри во височина од двете страни на ровот. […]