Category: Travel Story

502132_shutterstock-1526017163-1000x0_iff.jpg
Овој храм е сместен на само кратко возење од Ловина во Северен Бали, Брама Вихара Арама е најголемиот будистички храм во Бали и оној што дефинитивно треба да го додадете во планот за патување. Храмот се наоѓа на само 15-20 минути возење западно од Ловина. За да стигнете до таму, можете да изнајмите скутер за […]

GettyImages-640432454-1280x720.jpg
Градот Анкор во денешна Камбоџа одамна е познат како еден од најголемите поранешни светски градови. Сепак, за тоа колку бил голем на врвот сè уште се расправа, со тоа што поголемиот дел од градот си го врати џунглата, а неговата мерка не е јасна. Една нова студија покажува дека на својот врв во 13 век, […]

62082293-cesta-kina.jpg
Добрите сообраќајни врски се клучни за Кинезите, што покажуваат огромните километарски автопати што ги имаат наредено и не им недостасуваат иновативни решенија… Во Кина навистина нема недостаток на убави патишта со совршен поглед на природата. На пример, автопатот Хепу-Напо во југозападниот кинески регион Гуангкси се смета за еден од најубавите патишта во Светот. Бетонската конструкција […]

249167_grckakuca5_ff.jpg
Секој што некогаш бил на море во Грција, може да забележи редови на бели куќи со сини покриви и прозорци, што е особено присутно на Миконос, Санторини и други острови од архипелагот Киклади. Верувале или не, куќите не се насликани во овој стил, бидејќи истите бои можат да се најдат на грчкото знаме. Причината е, […]

foto-pixabay-zhuwei06191973-830x0-1.jpg
При посетата на оваа атракција, туристите треба да ги почитуваат регулативите и да постапуваат во согласност со нив, со цел локацијата да се одржи што е можно подобро зачувана. Во западниот дел на Анадолија, на околу 3 часа возење од Кушадаси, се наоѓа една од атракциите во Турција. Потребно е еден час подолго за патување […]

62080806.jpg
Градбата толку многу му се допаднала што 66-годишниот Едуардо решил да изгради нешто слично во сопствениот двор. Почнал да тропа на вратите на пријателите, познаниците, но и локалните ресторани за да собере илјадници стаклени шишиња за неговиот проект. Разгледниците некогаш имаа големо значење и моќ, како за оние што ги испраќаа, така и за оние […]

mount-ida-34189811920-830x0-1.jpg
Сместена во срцето на Медитеранот, Грција е благословена со многу интересни острови. Честопати овие острови се карактеризираат со песочни плажи, кујна позната по традиционални специјалитети и одморалишта со пет sвезди. Но, има нешто во врска со грчките острови што ги издвојува од многу други дестинации за одмор низ целиот свет, а тоа се археолошките места. […]

Screenshot_2-1.png
Патувањето е нешто што ни овозможува да ги прошириме нашите хоризонти. Затоа едвај чекаме оваа година да падне во заборав и повторно да започнеме да го истражуваме Светот. Запознавањето на нови места, луѓе, нивната култура, како и обичаите создава непроценливи искуства кои, навистина, ја збогатуваат секоја личност. Се надеваме дека 2021 година ќе донесе подобри […]

foto-pixabay-jarekgrafik-830x0-1.jpg
Островот, кој се смета за еден од бисерите на Кикладите, е исто така еден од најфотографираните грчки острови. Дури и ако не сте имале можност да го посетите Санторини, скоро сигурно е дека сте виделе фотографија од тој остров. Градбите обоени во бело, со тиркизно сини врати и прозорци, заедно со многу бугенвили и друга […]

62073465.jpg
По Денот на планетата Земја, издвоивме неколку спектакуларни планински предели што прават вредно да се патува кога секако ќе е можно. Му Канг Чаи, ВиетнамПолињата со ориз во рамките на планинскиот венец Хоанг Лиен Сон во северен Виетнам изгледаат како некаква сцена од бајките. Виникунка, ПеруПозната и како „планина од виножито“ или планина Монтана де […]

foto-pixabay-nimrodins-830x0-2.jpg
Град кој е исклучително богат со историски знаменитости, Фиренца е една од атракциите на провинцијата Тоскана. Не помалку познат е и градот Пиза, кој се прослави по познатата Крива Кула Во централниот дел на Италија, постои регион, според многумина, најубав во земјата. Покрај Фиренца и Пиза, во Тоскана се наоѓа и Сиена. Сепак, освен прилично […]

foto-pixabay-ellenchan-830x0-2.jpg
Секој град има своја историја. Само некои од нив успеаја да ја зачуваат својата автентичност Задскриени во неверојатни предели, необична архитектура, некои градови во светот просто ве канат да ги посетите. Ова се само некои од нив: Ротенбург, Германија Сместен на бреговите на реката Таубер, градот Ротенбург со својата добро сочувана архитектура, сведочи за животот […]

pesak-covek-kombo.jpg
Зафаќа повеќе од 1.000 квадратни километри. „Порцеланската“ пустина, како што се нарекува, се наоѓа во сливот Туларос помеѓу Сан Андреас и планините Скараменто, а она што ја прави специфична е тоа што изгледа како да паѓаат снегулки на неа. Сепак, тоа е лажна слика. Имено, тоа всушност не е снег, туку бел песок, кој се […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi