Category: патување

62129418.jpg
Паузирајте за момент, затворете ги очите и слушајте. Дали слушате звук на автомобил во далечина, часовник што отчукува на ѕидот, звук од чекори на соседот, музика што се слуша на радио или можеби потпевнување на некој уред? Она што не го слушаме најчесто е тишина. Ако го прашате акустичниот еколог Гордон Хемптон, тоа е глобален […]

APR-SC-SAINT-TROPEZ_FA-33-790x526-1.jpg
Може ли боемскиот изглед, модерната уметност и луксузот да одат рака под рака? Можe, и тоа совршено, покажува вилата во Сен Тропе, чиј интериер е потпишан од Стефани Кутас. Сместена на рид со поглед на Азурниот брег и отворено море, вилата е совршено интегрирана во медитеранската средина, зрачи со елеганција и допир на егзотика. Кутас […]

11433247886103a61e19625468899470_665x460.jpg
Постои дрво во најсоленото море на Светот, каде што флората и фауната се практично невозможни. Мртвото Море е познато по тоа што не е можно да се одржи каква било форма на флора или фауна во него, туку дека таму преживуваат само некои видови микроорганизми. Меѓутоа, недалеку од плажата во Ајн Бокек, израелско летувалиште во […]

62127579.jpg
Calanque d’En-Vau е најубавата плажа во националниот парк Calanque која се протега на околу 520 квадратни километри на југот на Франција помеѓу Марсеј, Касис и La Ciotata. Некои тврдат дека е една од најубавите плажи во Франција, но и на целиот Медитеран. Тоа е атрактивна плажа со камчиња опкружена со високи карпи и кристално сина […]

94762a60-city-20452-1651040efcc-1280x731.jpg
Ако сте љубител на нуркање и сакате да го посетите Египет, тогаш ова одморалиште е одличен избор. За волја на вистината, иако Шарм ел-Шеик го претпочитаат оние кои уживаат во нуркање, подеднакво уживаат сите посетители. Сместен на исток од земјата, на бреговите на Црвеното Море, Шарм, како што го нарекуваат многу наши туристи, е чест […]

62129330-meteore.jpg
Денес, до манастирот може да се искачи со скалила врежани во карпите и мостовите, но пред 1920 година, искачувањето до нив беше вистински потфат … Високите карпи, кои излегуваат како столбови во небото, во грчкиот регион Тесалија, се дом на православните манастири каде што се извршувала верска должност 1000 години. Овие манастири биле изградени на […]

62127677.jpg
Бидејќи многу патници полека се пробиваат до дестинациите што не можеа да ги посетат изминатата година, време е да извлечеме некои земји, кои се погодени од пандемијата. Имено, многу помали земји се соочија со огромни загуби, а земјите доста зависни од туризмот поминаа најлошо. Затоа, еве еден предлог на пет дестинации за посета кога пандемијата […]

254665_bambusovasumaujapanu4_ff.jpg
Бамбусовата шума наречена Сага Арашијама во јапонскиот град Кјото е вистинско чудо на природата. Само гледањето на фотографиите е доволно за веднаш да сакате да се спакувате и да долетате во земјата на изгрејсонцето и да уживате во прошетка низ сенката создадена од густата вегетација на прекрасните дрвја од бамбус. Оваа шума е една од […]

Cover-fotografija_Canva-PRO.jpg
Тасос е остров кој се наоѓа во северниот дел на Егејско Море и се наоѓа на околу 40 минути возење со траект од копното. Главен град на Тасос и познатото пристаниште е градот Лименас. Покрај Лименас, најпосетувани летни одморалишта се Лименарија и Потос. Заедничко за нив е бујната вегетација и проѕирната и чиста вода. Затоа […]

62126193-1.jpg
Освен што нуди неколку природни дестинации како пештери, фјордови, глечери, гејзери, феноменот Аурора Бореалис, Исланд нуди и примамлива опција за едрење и гледање китови во својата природна средина. И што е уште подобро, можете да се придружите на овие тури во последно време знаејќи дека нема да и наштетите на животната средина или да им […]

Screenshot_4-14.png
Островот Бављенац во Јадранското море е сместен во архипелагот на градот Шибеник, во близина на далматинскиот брег. Зафаќа површина од 1,4 квадратни километри и е целосно покриен со камени ѕидови.  Кога се гледа од воздух, оваа овална форма изгледа како отпечаток од прст со карактеристични бразди на кожата. Ѕидовите се верува дека се изградени со […]

Screenshot_2-16.png
Штом епидемиолошката состојба дозволи подигнување на рампите на границите, туристите побрзаа кон омилените медитерански дестинации. ГРЦИЈА Д-р Перишиќ посочува дека месото треба да се избегнува во Грција, бидејќи честопати се замрзнува неколку пати поради високите температури, кои се чини дека се загадени со бактерии. – Туристите во Грција јадат гиро најмногу, а неговиот квалитет е […]

311792_dwoman-wearing-maroon-sweater-standing-on-veranda-using-2272940_f.jpg
Овој прекрасен поглед го овековечи берлинскиот уметник Фредерик Шиндлер Официјалниот профил на Инстаграм, на кој има повеќе од 357 милиони следбеници, објави прекрасна фотографија од Метеора во централна Грција. Православните манастири Метеора во грчката западна Тесалија се многу познати, како вистинско геолошко чудо и туристичка атракција. Најимпресивниот впечаток на секој посетител на Метеора е невообичаената […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi