Screenshot_6-9.png
За некои од овие работи веројатно никогаш не сте слушнале, а многу се интересни. Меѓу другото, изложени сте на вселенска радијација, а шансите да се разболите се стопати поголеми. Во текот на летот со авион во телото доаѓа до промени.       Слухот, мирисот и вкусот не се како обично   Поради промената на […]

-Аnse-source-dargent-на-Сејшели-4.jpg
Социјалните мрежи се преполни со фотографии од нереални плажи од целиот свет, а најфотографирана меѓу нив е Anse Source d’Argent на Сејшелите. Чистата и плитка вода, златниот песок и импозантните гранитни формации ја прават оваа плажа непропустлива дестинација за сите посетители на Сејшелите. National Geographic ја прогласи за најфотографирана плажа во светот, што не е […]

62843645-braunschweig.jpg
Кога мислиме на старите германски градови, повеќе не мислиме на хипстерски Берлин со неговиот луд ноќен живот или Франкфурт со неговите стаклени облакодери и деловни згради. Замислуваме мирни, средновековни градови со традиционални куќи и топли гостилници. А сепак, откачените духови на 21 век го пронаоѓаат патот до нив, каде што експлодираат на неочекуван начин. Еден […]

airport-gd6237a2a2_1280.jpg
Дали ви се допаѓа тишината? Денешниот свет постојано ги бомбардира сите наши сетила, звукот е еден од најприсутните сетилни дразби. Навистина, живееме во бучен свет кој остава се помалку простор за она што обично го нарекуваме „заскитани мисли“. Секакви содржини постојано се околу нас, така што имаме се помалку можности да бидеме со себе, во […]

Screenshot_8-10.png
Најдолгата плажа во светот (254 км) се наоѓа во Бразил, се вика Praia Do Cassino, се протега долж Атлантикот од Рио до Уругвај.       Pixsell објави листа на најдолги плажи во светот. На прво место е плажата Praia Do Cassino, вистинско географско чудо. Се протега долж брегот на Атлантикот на 254 километри. Бескрајното […]

62835964-najduza-voznja-vlakom-na-svijetu.jpg
Патувањето со воз, ќе се согласат многумина, има нешто сонливо, речиси хипнотичко, додека пред вас полека се менуваат сликите на пејзажот, засилени со монотониот звук на движење по шините и испрекинатиот свиреж кој свечено ја најавува следната станица. Патувањето по иконските железнички линии, како што се легендарниот Ориент Експрес, Reunification Express, возот на езерото Титикака […]

Screenshot_9-2.png
Доколку сте летувале на Лефкада, тогаш сигурно повторно сте посакале да се вратите на истото место бидејќи овој грчки стров е вистински рај на Јонското Море.         Плажите потсетуваат на карипските песоци, а за да ви биде уживањето комплетно, кога ќе патувате на Лефкада, не пропуштајте ги следниве 5 плажи.   Порто […]

62603516-bergen-u-norveskoj-je-najkisovitiji-grad-u-europi-2.jpg
Интернет пребарувачот за изнајмување сместување Holidu ги анализираше најврнежливите градови во Европа. Користејќи ги податоците од апликацијата World Weather Online, тие ги рангираа градовите врз основа на просечниот број на врнежливи денови месечно, како и статистиката за просечните дневни врнежи. Со оглед на тоа што Берген има просечно 12,7 врнежливи денови месечно и 8,8 милиметри […]

62835619-olimpijski-plamen.jpg
Палењето и одржувањето на олимпискиот оган е една од традициите на Игрите од античко време. Олимпискиот оган на античките Олимписки игри горел во текот на сите игри и сите церемонии. Силна митолошка врска се повикува на Прометеј кој го украл огнот од боговите и им го дал на луѓето, со што стана предок на цивилизацијата, […]

Screenshot_13.png
Има дестинации каде што туристите одат да уживаат во храната, мирисот и вкусот на локалните специјалитети, но има и такви каде туристите ја избегнуваат локалната храна.         Од нашите блиски сигурно ги има сите земји од регионот, од Словенија до Македонија, од Италија до Грција. Овде можете да најдете добро познати деликатеси […]

1717153716-deckchairs-355596_1280-750x502-1.jpg
За семејствата со мали деца, аранжманот „all inclusive“ е добро решение доколку сакате да го намалите стресот за време на патувањето и да се опуштите колку што е можно на одмор. Сепак, пред да се одлучите за овој аранжман, прашајте што е вклучено во цената на аранжманот „all inclusive“, бидејќи некои хотели користат само атрактивно […]

62560414-bazen-hotela-hubertus.jpg
Кога бараме сместување на патување, базенот често ќе биде причина што на местото ќе му даде плус во споредба со другите. За некои базенот е единственото нешто што ги интересира во сместувањето, а сигурни сме дека ќе ги воодушеви овој, можеби најубавиот базен во Европа, за кој би вредело да патувате во Тирол, дури и […]

1717746487-024_4793672-750x500-1.jpg
Квалитетот на животот е важен индикатор што треба да се земе предвид при рангирањето на најдобрите градови во светот. Но, што всушност е квалитет на живот и како можеме да го оцениме? Па, сè, од гастрономската понуда до стапката на криминал може да влијае на квалитетот на животот на жителите на еден град, но сосема […]

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanmaEskişehir Odunpazarı Escort Işıltı