Category: патување

.jpg
Островот Мадеира во Португалија е познат по своите пејзажи, знаење и легендарно вино што ги красеше трпезите на американските основачи. Според легендата, кога португалските истражувачи од 15 век се најдоа на солиден остров – неполна недела плови од Пиринејскиот полуостров – морнарите се повлекоа кон своите бродови, исплашени од забни верови што ги замислуваа дека […]

.jpg
Пријателите ќе ве советуваат да посетите одредени познати европски атракции. Сепак, можно е во некои случаи да не се во право. Откако ќе одвоите драгоцено време за патување, би било добро да избегнете голема гужва и прескапи туристички стапици. Подолу се дадени некои од европските атракции што Travelmagazine ги издвои како одлични алтернативи. Париз, ФранцијаСигурно […]

245525_shutterstock-1687436827_ls.jpg
Парк Guell е еден од најпознатите симболи на Барселона со својата шарена керамика и лудата архитектура. Сместено во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот. И еве што можеби не сте знаеле за оваа оаза: Веќе го познавате архитектот Умот што стои зад оваа шаренило беше наречен Антонио […]

c150c727220abc9c68acbd9a42e74e7abdbae01a.jpg
Покрај многуте големи градови кои сјаат, многу други туристички места ја сменија географијата на Земјата. Големиот корален гребен Источниот брег на Австралија е голема атракција за која нуркачите сонуваат. Тука е и познатиот остров во форма на срце. Зафаќа површина од неверојатни 2.300 километри и се состои од група од 900 острови. Големиот Кањон Добро […]

foto-screenshotyoutubehaanity-830x0-1.jpg
Во Грција има и такви места – на прв поглед изгледаат феноменално, но всушност кријат прилично мрачна историја. Една таква се наоѓа во близина на градот Страва во Коринт. Тоа е плажата Микри Алкиони, која е доста недостапна. Кристално чистата вода е главната карактеристика на ова место, кое е опкружено со густа борова шума. Пејзажот […]

.jpg
Островот Сокотра се оддели од копното на африканскиот континент пред околу седум милиони години. Во него живеат околу 800 ретки видови на флора и фауна, а скоро една третина не може да се најде на друго место во светот, освен тука. Сместено е во Индискиот океан, на околу 250 километри од Сомалија и 340 километри […]

foto-screenshot-youtube-nature-with-drone-makis-theodorou-830x0-1.jpg
Многу туристи кои ја посетуваат Грција не се запознаени со малото село лоцирано на надморска височина од 423 метри, на западните падини на планината Хелидон. Во близина на селото има вештачко езеро Креместон. Но, затоа Грците, кои сакаат да се фалат со убавините на својата земја, знаат за селото Агалијанос. Територијално, практично се наоѓа на […]

burj-al-arab-59191331920-830x0-1.jpg
„Потрагата по нешто што повторно ќе биде најдобро, секако е актуелна во Дубаи. Тоа е она што ги придвижува сите луѓе што живеат таму, односно оние кои сакаат да започнат живот таму“ Пустински феномен, Дубаи прерасна од мал трговски град во еден од најважните градови на целата планета во период од 50 години. Епски облакодери […]

180578245760561861aa0e5486508816_690x460.jpg
Дали знаевте дека постојат неколку шармантни места во непосредна близина на Виена: замокот Лаксенбург, Медлинг, Гумполдскирхен и Баден? Само дваесет минути од толку голем европски град, има волшебни градови што ќе ви овозможат автентично искуство во Австрија. Замокот Лаксенбург Првото место што можете да го посетите е Шлос Лаксенбург. Станува збор за палати и палатен […]

holandski-grad-kanali.jpg
За Амстердам, Ротердам и Хаг, сигурно знаете, барем од фотографии и написи, дека градовите се одлична архитектура и атмосфера. А, дали сте чуле за овие градови и села? ЗИРИКЗИ Зирикзи е антички град сместен на поранешниот остров Зеланд, кој има повеќе од 500 историски споменици. Омилено место меѓу посетителите е Синт-Ливенсмонстерторен, црква од 12 век, […]

foto-screenshot-youtube-radek7001-830x0-1.jpg
Изнајмете брод и тргнете да го истражувате овој неверојатен пејзаж. Не заборавајте да направите селфи, бидејќи местото е феноменално На грчкиот остров Кефалонија, покрај пештерата Мелисани, се наоѓа и истоименото езеро, кое се смета за едно од најневеројатните езера во Светот. Лежи под пештера со единствена убавина, чии пештерски ходници се долги неверојатни 3,5 километри, […]

62052935-plutajuci-hotel.jpg
Хотелот ќе понуди отворен и затворен базен, спа област, теретана, мини голф и слични активности. До него може да се стигне на три различни начини – преку пловечко пристаниште, брод и хеликоптер. Турското архитектонско студио Хајри Атак го претстави концептот на пловечкиот хотел планиран да биде изграден во Катар, чија изградба треба да заврши до […]

momom.jpg
Тоа е Мостот преку реката Гард, кој е дел од 50 километри долг римски аквадукт што ги поврзуваше градовите Узес и Ним на југот на Франција. Изграден е во 19 година п.н.е. и се состои од три хоризонтални ленти на лакови со нееднаква големина и максимална висина до 48,8 метри. Првенствено се користел за пренесување […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris