Category: патување

SELO.jpg
Гимелвалд е мало швајцарско село во кантонот Берн, на надморска височина од 1363 метри. Сместено е помеѓу планините Шилторн и Јунгфрау. До ова место не може да се стигне со автомобил. Поради недостаток на пат во Гимелвалд, жичарницата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични карпи што ја поврзува со блиското […]

untitled-design-2020-08-26t115724-722.jpg
Овој млад пар го комбинираше удобното со корисното. Тие развиваат софтверски пакети за уредување фотографии, кои ги рекламираат со фотографирање на најубавите локации во светот, обработка на фотографии и прикажување на крајниот резултат. Нивните имиња се Џереми и Енџи, и ги презентираат своите филтри за обработка на фотографии на многу интересен начин. Тие патуваат низ […]

lake-powell-506811920-830x0-1.jpg
Понекогаш дури и човечките креации можат да бидат достојна конкуренција на природни чуда. Одличен пример е езерото Пауел, второто по големина вештачко езеро во Америка. Иако езерото е дел од реката Колорадо, тоа всушност лежи на границата на државите Аризона и Јута. Вкупната површина на езерото е 658 км2, а просечната длабочина е околу 40 […]

ostrvo.jpg
Ако некогаш сте сакале целосно да избегате од светот и да бидете целосно сами, го најдовме идеалниот напуштен остров, со напуштена куќа во центарот. Многу близу до јужниот брег на Исланд, има архипелаг кој е сопственик на мал остров со веројатно најосамената куќа на целиот свет. Малиот остров Елидеј, кој е толку убав и идиличен, […]

.jpg
Мексико е земја со многу природни убавини, а може да се пофали и со прекрасниот архипелаг Мариета, составен од неколку ненаселени острови, кои се вистинска туристичка атракција. Меѓу нив се издвојува островот со познатата „плажа на љубовта“, која е создадена на многу необичен начин. Имено, на почетокот на 20 век, мексиканската влада спроведе разни воени […]

a345cb662de93a8d2ef16b3699b735c5_orig.jpg
Иако вирусот корона сериозно ја загрози туристичката сезона на Јадранот, нудистичките кампови не забележуваат драстичен пад на посетите. „Голем проблем е што луѓето го поистоветуваат нудизмот и расположението за секс, а тоа е потполно спротивно од тоа што навистина е натуризам“, изјави Билјана од Белград, која повеќе од 10 години посетуваше плажи на нудисти, за […]

.jpg
Невообичаената приказна за неколку авантуристи од Венеција ја објави денес Хафингтон пост, а станува збор за средовечен маж и жена кои се меѓу оние кои веруваат дека земјата е рамна и кој успеал да пристигне до северната провинција Венето на врвот на карантин и покрај сите забрани. Нивната цел беше островот Лампедуза, во архипелагот Пелагија, […]

shutterstock_1409979581-Aldo91-725x544-1.jpg
Синото око е езерце во Албанија, со пенливи тиркизни води и – без дно. Поради чудни околности предизвикани од пандемијата на коронавирусите, летните одмори во Албанија станаа хит меѓу српските туристи, кои конечно почнаа да ги откриваат убавините на оваа земја без предрасуди. Некои места на албанскиот брег се претставени како вистински „европски егзотични“ по […]

226989_shutterstock-662032261_ff.jpg
Дали знаевте дека во Хрватска има повеќе од илјада острови и дека еден од нив има дури и свој посебен остров на островот? Кога ќе помислиме на Хрватска, обично првата асоцијација е прекрасното лазурно море и рајски летен одмор. Сепак, има многу интересни работи кои сигурно не сте ги знаеле! Еве неколку од најинтересните: .Во […]

.jpg
Некои земји отворија граници за туристите и кренаа ограничувања што требаше да ги заштитат од пандемијата, а меѓу нив е и архипелагот во Бразил, кој сè уште има само еден услов за пристигнување. Архипелагот Фернандо де Норона е меѓу најпопуларните бразилски туристички дестинации и штотуку е повторно отворен за туристите, пишува Метро. Но, тие имаат […]

.jpg
На далеку северот на Шведска, во градот Харадс, постои веројатно еден од најнеобичните хотели во светот. Имено, тој се состои од неколку специјални куќи, кои се наоѓаат во шумата, на врвот на крошните на дрвјата.Постојат неколку такви пансиони, во форма на НЛО, транспарентна огледало-коцка, гнездо на птица… Специфична туристичка атракција постои од 2010 година, а […]

.png
Откриено е колку чини најскапиот одмор на светот. 20-дневното патување, за време на кое патниците ќе посетат 7 земји и ќе поминат околу 19.000 километри, чини околу 270.000 долари по лице. Шефовите на луксузниот ланец хотели и одморалишта во четири сезони, кои делумно ги поседува сопственикот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс, наведуваат дека турнејата наречена […]

x1-1-660x450-1.jpg
Научниците ја решиле тајната на Стоунхенџ, пронаоѓајќи го местото каде потекнувале повеќето мегалити што го сочинуваат овој популарен споменик во Вилтшир, Англија, благодарение на примерокот на основниот камен, што се чувал во САД со децении – вести кои се проверуваа низ целиот свет на 29 јули. Се разбира, ова е мистерија стара илјадници години. Самиот […]