Category: Travel Story

foto-pixabay-emiliamaghiar-830x0-1.jpg
На прв поглед, градот наречен по ќерката на Филип Втори Македонски, Тесалоники е една од постојките што мора да ги видат многу наши туристи кои летуваат во Грција. Главниот град на регионот Македонија во Грција, Солун е втор по големина град во земјата. Исто така е еден од најпосетуваните грчки градови, кога станува збор за […]

Screenshot_7.png
Лас Колорадас е место кое се наоѓа во срцето на полуостровот Јукатан, во Мексико.  Специфичноста на оваа област, што ја прави главна туристичка атракција на многу авантуристи, се рефлектира во бојата на нејзините езера, кои имаат розов пигмент. Малото рибарско село Лас Колорадас може да се пофали со розова лагуна, опкружена со насипи со бела […]

3469750356-9fffc5267d-o.jpg
На еден рид над Букстон во Англија се наоѓа прекрасна сина лагуна. Но, ако пливате, по неколку минути ќе добиете изгореници. Внатре има и трупови на животни, а полицијата секоја година ги предупредува туристите за тоа Букстон, мал град во Дербишир во централна Англија. Исто така се нарекува бањски град поради геотермалното езеро со температура […]

62097318.jpg
… најголемиот остров во езерото е Акдамар каде има ерменска црква која привлекува многу посетители. Според легендата, чудовиштето Ван Голу Канавари живее во езерото… Турција не е само Истанбул, Памукале и Кападокија. Ова е земја која може да се гордее со своите многубројни природни убавини, а меѓу нив секако има многу езера… 1. Ван Најголемото […]

1622317253-shutterstock_727828366-salarko-750x490-1.jpg
Grotta della poesia е исполнета со солена морска вода со прекрасна сина боја, што главно го привлекува локалното население, пишува на страницата punkufer.hr. Grotta della poesia или во превод од италијански јазик – Пештера на поезијата, се смета за еден од најубавите природни базени во Светот. Станува збор за бездна во форма на јајце, широка […]

foto-pixabay-marucha-830x0-1.jpg
Иако островот е поврзан со одличен ноќен живот за помладите туристи, поголемиот дел од Ибица ја зачува својата автентичност, бидејќи е на списокот на светско наследство. Кој не го посетил грчкиот остров Закинтос и сака да ужива во луда ноќ надвор за време на летните одмори, многу често избира шпански остров. Што не е чудно […]

ajkula.png
Подоцна беше откриено за каква риба станува збор Со широко отворени очи и отворена уста, туристите на брод во Атлантскиот океан гледаа во огромната ајкула што кружеше околу нивниот брод. Видеото објавено на Тик-Ток од Алекс Албрехт покажува огромна ајкула долга шест метри како кружи околу брод полн со туристи и е прегледано повеќе од […]

58387351360af57afabbba600326914_692x460.jpg
Хрватска нуди многу. Со над 1.200 острови, понекогаш е тешко да се избере вистинската дестинација за одмор. Хрватска е целосно зачудувачка земја, како во однос на природното и културното наследство, така и во однос на одличната гастрономија и искуството што им го нуди на своите посетители. А еве САМО 5 острови во Хрватска кои нема […]

62090180-paklenjaci.jpg
Хрватска е целосно зачудувачка земја, како во однос на природното и културното наследство, така и во однос на одличната гастрономија и искуството што им го нуди на своите посетители. Богата со историски градови, Хрватска има што да понуди. Со над 1200 острови, острови и гребени, понекогаш е тешко да се избере вистинската дестинација за годишно […]

foto-screenshot-youtube-beyond-info-830x0-1.jpg
Многу интересни работи можат да се видат во оазата Сива. Местото е вистински рај за авантуристи и љубители на необични дестинации Иако возењето до Сива Оаза во Египет трае помеѓу 9 и 12 часа, во зависност од тоа дали патувате од Александрија или Каиро, секоја минута од тоа патување се исплати кога ќе ја видите […]

143632950760abac0f64d44761527133_691x460.jpg
Денес, на 24 мај, се одбележуваат многу културни и европски настани. Денес е и Европски ден на националните паркови, кои со својата убавина претставуваат природно богатство на многу земји. Природна убавина, чист планински воздух и проѕирни реки се само некои од многуте карактеристики на националните паркови. Иако туристите ги посетуваат поради нивната природна убавина и […]

Playa-del-Amor-Marietta-Islands-Mexico-1280x800.jpg
Скриената мексиканска плажа Playa del Amor (шпански, Плажа на љубовта) не е толку далечна што не можете да ја најдете. Среде мексиканскиот архипелаг Мариета има место за љубовниците, Плажата на љубовта. Иако островите биле обликувани од вулканска активност, скриената плажа се родила од експлозии на бомби. Овој рај за љубовници се наоѓа на еден час […]

santorini-grcka-ostrvo-more-4.jpg
АТИНА – Кастелоризо, официјално Мегисти, е првиот остров во Грција кој е целосно вакциниран. Целото население на овој мал остров е вакцинирано од крајот на јануари. Со над 90 проценти од локалното население вработено во туристичката индустрија, овој остров сигурно ќе биде прибежиште за оние на кои им е потребно бегство во 2021 година, објави […]