Category: Рецепти

dreamstime-m-109591169.jpg
Во САД, Велика Британија и некои други земји, овој фин десерт се нарекува – flapjack. Тоа е одлична комбинација на малку солен путер од кикирики и слатки состојки. Одозгора можете да ставите и коцки од чоколадо Состојки: 5 лажици солен путер, плус малку за премачкување250 гр крцкав путер од кикирики (со парчиња кикирики)8 лажици џем […]

-торта-на-светот.png
Се прави едноставно и релативно брзо. Состојки: 80 гр брашно, 20 гр какао во прав, 3 жолчки од јајце, 1/4 лажичка сода бикарбона, половина лажичка прашок за пециво, 55 гр шеќер, 1/4 лажичка сол, 50 мл масло, 100 мл млеко, 1 лажичка екстракт од ванила , 3 белки, 60 гр шеќер, половина лажичка сок од […]

kuku-paka-african-chicken-curry-recipe-main-photo.jpg
Куку пака е јадење што се обожува во Кенија, Танзанија и Уганда. Месото традиционално се пече на скара, но може да се замени и со тава или рерна, а потоа месото се става во кари сос и кокосово млеко. Ако не сакате егзотични вкусови, заменете го кокосовото млеко со обично. Состојки: 1 кг пилешко3 чешниња […]

dreamstime-m-14239906.jpg
Пудинг од гриз со вкус на манго е едноставен, но крајно декадентен пролетен десерт. Направен со готвење гриз со слатка пулпа од манго и кокосово млеко, овој златен десерт е задоволство за сите сетила! Состојки: јајце400 мл кокосово млекоманголимон200 мл сок од портокал6 лажици шеќер1/2 лажиче цимет80 гр гриз2 лажици кокосово брашно Подготовка: Измешајте ги […]

249209_shutterstock-141687850_ls.jpg
Кадифениот крем, мирисот на ванила и крцкавата кора со благ слој карамела не оставаат никого рамнодушен. Состојки: 500 гр квалитетно лиснато тесто700 мл свежо, полномасно млеко300 мл слатка павлака160 гр шеќер80 гр пченкарно брашно2 јајца6 жолчкиванилашеќер во прав за посипување Подготовка: Измешајте шеќер со пченкарно брашно, а потоа додадете јајца и жолчки. Непосредно пред да […]

249391_-mg-1886edit_ls.jpg
Состојки: 200 мл грчки јогурт2 лажички мед70 гр црно чоколадомаслиново масло2 лажици експандиран ориз10 јагоди Подготовка: Измешајте грчки јогурт и мед. Изладете. Растопете го чоколадото со малку масло, путер или млеко. Јагодите наредете ги во чаша, над нив ставете грчки јогурт со мед, а потоа одозгора експандираниот ориз. Повторно јагоди, јогурт, ориз и сите покријте […]

29-04-2021-kuharica-1320x880-tart-od-lisnatog-660x450-1.jpg
Рецепт лесен за правење Состојки за тестото: 250 гр лиснато тесто Состојки за кремот од сирење: 200 гр крем сирење 250 мл слатка павлака 2 лажици шеќер во прав сок од половина лимон рендана кора од половина лимон 1 лажичка ванила екстракт Други состојки: 1 банана 5 поголеми, свежи јагоди Подготовка: Печете го лиснатото тесто […]

249329_shutterstock-264750425_ls.jpg
Состојки за кората: 5 јајца3 лажици топла вода150 гр шеќер100 гр брашно50 g густин2 лажички сода бикарбонамалку сол100 гр кокос и 20 гр за посипување Подготовка: Одделете ги белките од жолчките. Изматете ги белките во тврдо тесто. Изматете ги жолчките со топла вода и шеќер додека не станат кремасти. Измешајте го брашното со густинот, сода […]

shutterstock11504332-830x0-1.jpg
По празниците, добро ќе ви дојде лесен оброк, а овој едноставен рецепт ќе ви помогне брзо да го подготвите Велигденските празници се зад нас, така што рецептот за лесен и пријатен оброк добро ќе му дојде на вашиот стомак по „тешката“ храна. Со денови имавте полна трпеза со разни деликатеси, претежно месо и слатки, а […]

-леб-1280x853.jpg
Протеинскиот леб има малку поинаква структура од обичниот. Потежок е, леплив и се разликува по состојки. Имено, овој вид леб има повеќе калории и маснотии во споредба со обичниот леб, но од друга страна има и помалку јаглехидрати. Затоа овој леб е толку добар и има одредени здравствени придобивки, и лесно може да се направи […]

00ab144bc349391835b1.jpeg
Психијатар специјализиран за храна што има корисен ефект врз здравјето на мозокот, др. Дру Ремзи, често го прашуваат што да јадат за да си го подобрат расположението и когнитивните функции. Тој има долг список на препораки – за кои има напишано книги – но еден од неговите омилени е главниот фаворит на публиката: чоколадо. Пред […]

Screenshot_3_1000x0.jpg
Многу чоколадна торта со два крема и меки кори Состојки за корите: 9 цели јајца 9 лажици брашно 9 лажици шеќер 3 лажици какао 9 лажици масло 9 лажици вода 1 прашок за пециво (10 g или 12 g што ќе се подели на 3 кори) Фил I : 250 мл слатка павлака 200 гр […]

826019565df709043d718fbacc6fa86f_670x0.jpg
Вкус што воодушевува! Состојки: замрзнато лиснато тесто: 400 гртиквички: 2модри патлиџани: 1 поголеммлад кромид: 1 поголеммаслинки: 50 грсирење: 125 грлук: 1 лажичемаслиново масло по потребажолчка: 1сол по вкусбибер по вкус Како да се подготви: Исечете го измиениот зеленчук на ленти или коцки, па пропржете го и оставете го настрана. Извадете го одмрзнатото лиснато тесто со […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi