21 март, 2019

Радио

Состојки:

1 кг. кравјо сирење,

4 јајца,

5 лажици брашно,

1 чаша кисела павлака,

50 г. кашкавал,

70 г. путер,

сол,

бибер,

вода,

3 лажици зејтин.

Подготовка: Испасирајте го сирењето и додадете две лажици од киселата павлака, жолчките, растопениот путер и брашното. Зачинете со сол и бибер, измешајте и додадете ги изматените белки. Со лажица вадете кнедли од смесата, пуштајте ги во загреана вода, а кога ќе испливаат на површината, вадете ги со решетка и наредете ги во сад за печење. Одозгора врз кнедлите додадете го остатокот од павлаката, изрендајте го кашкавалот и печете во рерна.

Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Кнедли од сирење
Горе