Novitec лансира своја варијанта на моделот Lamborgini Huracan Evo

21 мај, 2020
Naslovna

Lamborghini Huracan Evo е еден од највозбудливите суперавтомобили во светот во моментов, но кога брилијантниот тим Novitec реши да го испрска со својот магичен прав, успеаја да го однесат во нови крајности и да го приближат до совршенство со подобрена аеродинамика и спортска доза.

Специјално развиен во тунелот за ветерници, новиот комплет за каросерија вклучува преработено предно сечило со дводелни екстензии, нови панели, масивно задно крило, сечила со капа и други мали елементи што го влеваат влезот на овој модел на едно сосема ново ниво. Јаглеродните адитиви ќе бидат достапни или во нивна гола форма или во боја, со цел совршено да се вклопат со сите придружни елементи.

Новодојдениот Lamborgini Huracan Evo, исто така, доби сосема нов сет на тркала Vossen, кои можат да се нарачаат во три различни верзии. Сите тркала имаат 20 инчи на предната страна и 21 инчи на задниот дел, а се завиткани во гуми со високи перформанси Pirelli P Zero.

Сепак, подобрувањата на овој прекрасен модел не застанаа само кај комбинацијата гуми и тркала. Novitec ги замени и спортските извори на овој модел, спуштајќи го за 35 мм, а најдобриот дел од целата приказна е веројатно системот за испуштање на издувни гасови, кој испушта прекрасен врисок од V8 од секој цилиндар.

Колекторот за издувни гасови е достапен во варијанти од не’рѓосувачки челик или Инконел, со јаглеродни цевки, кои исто така може да се прилагодат по ваш вкус. Внатре во кабината на возачот, германскиот приемник нуди персонализација на ентериерот според вашите желби.

Моторот во оваа новина останува во својата фабричка варијанта, односно 5,8-литарски V8 со внатрешно согорување, што значи дека Huracan развива 631 КС и 600 Nm вртежен момент, што е повеќе од доволно за да забрза од нула до сто километри на час за само 2,9 секунди. и најголема брзина од 325 километри на час.

Цената на оваа новина сè уште не е официјално откриена, но знаеме дека фабричката верзија на моделот Хуракан Ево чини 261.274 долари.