Предмет желба на богатите и славните: Претставен концепт на летечко Ферари за двајца

29 април, 2020
Naslovna

За сега е сеуште концепт. FD-One би можел еден ден да лета низ облаците со брзина од 500 км на час.

Дали е тоа птица? Дали е авионот? Не, но ниту е Супермен – тоа е летачко Ферари, со кое можете да се вивнете во облаците со друга личност. Електричен авион придвижуван од истата технологија како беспилотните летала е инспириран од тркачкиот класик од 1950-тите.

Досега, сè уште само во форма на концепт потпишан од италијанското дизајнерско студио Лазарини, Формула Дрон Еден ќе лансира три пропелери кои ќе бидат вертикално надвор од земја. Фасцинантното летало е долго 7,40 метри и тежи речиси 900 килограми.


Ретро мешавината на формулата и беспилотното летало е доволно луксузно за еднаш да стане предмет на желба на богатите и славните, како и на сите оние кои би можеле да си дозволат да ја воодушеват публиката со нивното пристигнување или заминување.

FD-One има шест електрични мотори, четири од предната и два одзади, а се проценува дека може да достигне брзина од 500 километри на час и да лета околу три часа додека не се исцрпат батериите.