Ако ги почувствувате овие 11 симптоми, тоа значи дека срцето ви е нападнато, ВЕДНАШ НА ДОКТОР!

29 ноември, 2020
корона

Научниците утврдиле дека корона вирусот може да доведе до воспаление на срцевиот мускул, срцев удар, срцеви нарушувања, оштетување на овој орган, како и формирање на згрутчување на крвта.

Експертите од клиниката „Мајо“ издвоија предупредувачки знаци кои покажуваат дека вирусот корона го напаѓа срцето и дека е потребно што побрзо да се оди на лекар.

Оток на нозете

Еден од знаците дека се формира тромб е оток на нозете – обично двете нозе.

Болки во нозете

Кога ќе започне да се формира тромб, болката обично почнува да се појавува прво во листот на ногата и чувството е слично на грчевите.

Промени на кожата

Ако се формира тромб во рацете или нозете, кожата на овие делови од телото може да стане црвена или да стане сина. Промена на бојата може да се појави и поради оштетување на вените предизвикани од короната.

Чувство на топлина во ногата

Покрај постојаното, бодење сензација во ногата, како што е мускулен спазам, чувството на болка или топлина во ногата може да биде и предупредување за формирање на тромб. Како што напредува тромбот, кожата околу неа станува црвена и мека на допир.

Притисок во градите или рацете

Според клиниката Мајо, знаци на срцев удар се притисок, болка или стегање во градите, како и чувство на болка што се шири на вратот, вилицата или грбот.

Гадење

Проблеми со варењето на храната, металоиди и болки во стомакот исто така може да бидат симптоми на срцев удар.

Отежнато дишење

Бидејќи вирусот корона влијае на белите дробови, симптомот на отежнато дишење може да биде многу збунувачки – дали е тоа коска, срцев удар или обете? Што и да е, ако имате проблеми со дишењето, одете на лекар!

Ладна пот

Кога срцето не работи нормално, му треба повеќе енергија за да пумпа крв. Ова предизвикува чувство на вознемиреност и зголемено потење.

Замор

Заморот што се чувствува некаде длабоко во телото, скоро во коските, а не вообичаената поспаност, исто така може да биде знак на проблеми со срцето.

Ненадејна вртоглавица

Ако имате ненадејна вртоглавица и чувствувате дека ќе се онесвестите во секој момент, веднаш побарајте стручна помош.

Побрз или побавен ритам на срцето

Ако чувствувате дека срцето ви работи побавно или побрзо од вообичаеното, а покрај тоа имате болка во градите или отежнато дишење, треба да побарате медицинска помош што е можно побрзо бидејќи тоа се и знаци на срцеви проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi