Бурманска астрологија: Откријте кој знак сте по денот на раѓање

10 октомври, 2020
dreamstime-s-70010291

Бидејќи има седум дена во неделата, монасите во Мјанмар ја поделија средата на два дела. За страните на светот, тие веруваат дека секоја од осумте насоки има своја вибрација и симболизира одредена енергија

Бурманската астрологија потекнува од манастирите на монасите во Мјанмар и е позната како Махаботе. Се базира на бројот осум, кој има силна симболика за луѓето во Мјанмар (Бурма), и сè се врти околу него – осум планетарни енергии, осум дена во неделата, осум страни на светот и осум хороскопски знаци.

Бидејќи има седум дена во неделата, монасите ја поделија средата на два дела, секој со 12 часа – од полноќ до 12 и од 12 до полноќ. За страните на светот, тие веруваат дека секоја од осумте насоки има своја единствена вибрација и симболизира одредена енергија.

Секој од осумте хороскопски знаци е поврзан со едно животно, а за да откриете кое сте, прво треба да откриете кој ден во неделата бил кога сте родени. Ако беше среда, тогаш исто така треба да знаете во кое време сте дошне на свет.

Постои калкулатор кој ги пресметува деновите во неделата врз основа на внесениот датум, а ќе го најдете ТУКА. Откако ќе дознаете кој ден сте родени, откријте какво животно сте и што открива за вас.

Понеделник – Тигар

Со ова животно управува Месечината, а правецот на неговото владеење е исток.

Вие сте многу внимателна, интелигентна и исклучително интуитивна индивидуа која добро ги забележува деталите. Вие сте украсени со трпеливост и сила и не толерирате луѓе кои се обидуваат да ве искористат, ниту оние кои губат време залудно.

Кога ќе поставите цел, вие сте многу фокусирани на тоа како да ја постигнете. Вие сте одговорни и не сакате да го прекршите законот.

Вторник – Лав

Со лавот владее Месечината, а правецот на неговото владеење е југоисточен.

Вие сте роден водач, вие сте благороден, достоинствен и чесен. Вие сте многу горди.

Имате исклучително силна волја и често сте во право и многу сигурни во себе. Сакате предизвици, едвај чекате да се справите со нив.

Среда од 00 до 12 часот – Слон со рогови

Со ова животно управува Меркур, а неговиот правец е југ.

Може да се каже дека сте среќни и полни со ентузијазам. Сакате да ризикувате, само уживате во предизвиците, тие ве исполнуваат.

Вие сте многу страствени по природа и често сте во центарот на вниманието. Имате тенденција да контролирате сè што правите и сте исклучително независни.

Среда од 12 до 24 часот – Слон

Слон кој нема рогови владее планетата Раху, а нејзиниот правец на владеење е северозапад.

По природа сте контрадикторни и тешко е да разберете што се случува во вашиот ум. Вие сте многу таинствени и не сакате кога другите луѓе се мешаат во вашиот живот.

Луѓето родени во слонови често се успешни како претприемачи, одлични се во презентирањето на своите таленти и имаат тенденција да ги прават работите на свој начин.

Четврток – Стаорец

Со него управува Јупитер, а владејачката насока е запад.

Да се ​​биде роден под ова животно открива дека сте многу духовити, брзи и интелигентни. Вие сте многу снаодлив човек и попустлив ако знаете дека ќе имате корист од нешто. Интроверт сте по природа.

Кога ќе одлучите да направите нешто, никој не може да ве спречи. Амбициозни сте и знаете да бидете подобри од другите.

Петок – Свиња

Владејачката планета на ова животно е Венера, а правецот на владеење е север.

Вие сте уметничка душа полна со имагинација. Вие сте иновативни и знаете да имате фантастични идеи. Луѓето ве сакаат затоа што сте симпатични, љубезни и испуштате љубов. Вие сте многу чувствителни на емоциите на другите луѓе и сте одличен пријател.

Понекогаш сте многу неодлучни, односно не знаете што точно сакате во животот.

Сабота – Змеј

Со ова животно управува Сатурн, а неговиот правец е југозападен.

За вас може да се заклучи дека имате филозофски ум. Вие сте привлечни за многу луѓе затоа што сте сигурни во себе, имате одлична смисла за хумор и ширите позитивна енергија околу вас.

Имате многу разбирање за другите луѓе и ситуациите во кои тие се наоѓаат. Сакате да работите во изолација – верувате дека ова е најдобриот начин да ја завршите својата работа и навистина е така.

Недела – Геруда

Геруда е митска птица, божество, кое може да се најде во културното наследство на жителите на Индија и Бурма.

Со оваа птица управува Сонцето, а нејзиниот правец на владеење е северо-источно.

По природа сте многу љубезни и дарежливи. Обожавате квалитетни предизвици и колку се потешки, толку сте помотивирани да ги постигнете.

Вие сте енергични и немате навика да испуштате падови и сегашните неуспеси да ве обесхрабрат. Вие сте добри ментори и знаете како да бидете инспирација за другите, пренесува Атма.