ЧУДО ЗА ТРИ НЕДЕЛИ! Божиќната ЅВЕЗДА беше видлива ПРЕД ОСУМГОДИНИ, И ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ!

5 декември, 2020
;udo

Кон крајот на 2020 година, Сончевиот систем „одлучи“ да нè радува со новогодишно космичко чудо.

На 21 декември 2020 година (декемвриска краткоденица), ќе бидеме сведоци на нешто што не е видено во последните 800 години. Имено, Јупитер и Сатурн ќе се усогласат во своите орбити на таков начин што на ноќното небо, од некоја точка на Земјата, тие ќе се однесуваат како да се судираат и ќе создадат светла точка на светлината! Овој феномен е познат како „Витлеемска Sвезда“ или „Божиќна Sвезда“.

Порамнувањата на овие две планети се инаку релативно ретки. Тие обично се случуваат еднаш во 20 години и обично поминува повеќе време. Но, овој спој, кој ќе се случи сега на 21 декември, е навистина исклучителен и редок поради толку блиско усогласување на овие две планети – потврди за Форбс Патрик Хартиган, астроном од Универзитетот Рајс.

За да видите уште поблизок пристап на овие две планети, ќе мора да се вратите дури во зори на 4 март 1226 година – вели Хартиган.

За време на овој настан, исто така наречен Голем спој, Сатурн ќе биде оддалечен 10 AJ (астрономски единици) од Земјата, додека Јупитер ќе биде оддалечен 5 AJ, и се чини дека се помали од дијаметарот на полна Месечина.

За да бидете сведоци на оваа појава сами, погледнете го југозападниот дел на небото околу 45 минути по зајдисонцето. Планетите ќе бидат најблиску на 21 декември, но „Божиќната sвезда“ ќе биде видлива од каде било на Земјата во текот на целата четврта недела од декември.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi