Дали некогаш сте се запрашале зошто часовникот се носи на левата рака?

21 ноември, 2020
watch-8288481920-830x0

Зад тоа стои традиција и практичност

Општо прифатен факт е дека часовникот се носи на левата рака, но дали некогаш сте се запрашале зошто е тоа така?

Ако погледнете внимателно, ќе забележите дека ова правило има исклучоци. Повеќето луѓе навистина носат часовници на левиот зглоб, но некои ги носат и од десната страна. Можеби сте чуле дека мажите треба да носат часовници на левата рака, а жените на десната страна.

Зошто е така?

За тоа постои логично и практично објаснување, но има и своја историска позадина.

До 1920-тите, луѓето, пред се мажите, носеа џебни часовници. Кога се појавија првите часовници, тие беа многу обемни и тешки. Бидејќи поголемиот дел од популацијата се деснаци, овие големи часовници пречеа на левата рака; ако десната рака е зафатена полесно можете да видите лево колку е часот.

Носењето часовници на помалку доминантната рака го намалува ризикот од оштетување на тој често многу скап додаток.

Часовници од 21 век

Истиот принцип важи и за паметните часовници, бидејќи веројатно ќе ви биде потешко да управувате со часовникот со вашата недоминантна рака.

Некои производители на паметни часовници дури сугерираат да го носите часовникот на левата рака поради неговиот дизајн, но и поради правилното работење на функциите. Пример за ова е функцијата за читање на срцевиот ритам, која дава точни мерења само ако го носите часовникот на левата рака.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi