GR, G, GH, O, S, L, V! Овие букви се најважното нешто што треба да го знаеме за короната! Еве што означуваат!

22 октомври, 2020
2356661_profimedia05321939872345_ls

„Вирусот се промени генетски малку, но не во смисла на склоност и способност да предизвика болест и смрт“, рече во септември главниот советник на британската влада Патрик Валенс, велејќи што треба да се промени поради ненадејниот скок на корорнарна срцева болест.

Познато е дека седум видови на корона во моментот циркулираат во цветот: GR, G, GH, O, S, L и V. За што всушност станува збор?


Истражувачите од Универзитетот во Болоња ја проучувале генетската структура на вирусот на почетокот на летово за да проценат како тој се шири и мутира за време на патувањето низ континентите. Тие сугерираа дека оригиналната верзија на вирусот е вирусот L, кој се појави во декември минатата година во Вухан. Првата мутација на вирусот е видот S, кој се шири на почетокот на оваа година, а според нивната студија, од средината на јануари има два доминантни видови V и G.

Вирусот G е најраспространет и научниците утврдија дека тој се претворил во вид GR иGH на крајот на февруари. О вирус значи други видови што истражувачите внимаваат. Зошто е важно да се следат мутациите? Научниците ги следат мутациите за да откријат неколку важни работи, вклучително и нивното влијание врз антивирусни лекови како што е ремодесив, изјави вирусологот д-р Џулиен Танг од Универзитетот во Лестер во Англија за Хафингтон пост. Исто така е важно да се забележи како мутациите можат да влијаат на клиничката слика и преносот на болеста на пациентот, како и ефикасноста на вакцината. Во моментов е познато дека вирусот мутира релативно бавно, што е позитивен факт, но исто така мутира многу побавно од грипот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum