Инженерот на „Амазон“ смислил апликација за преведување на јазикот на мачката во пораки јасни за луѓето

14 ноември, 2020
0ae20afdea9c92325fcd5aa2b5f526f7

Обидувајќи се да разбере што сака мачката да му каже, поранешниот инженер на Амазон смисли уникатна апликација која го преведува мјакукањето на мачката во човечки говор

Поранешниот вработен во Амазон Хавиер Санчез сега е проект-менаџер во технолошката компанија Аквелон во Вашингтон. Тој во моментов развива апликација наречена MeowTalk, креација која ветува дека ќе го преведе мјаукањето на вашата мачка во нешто што луѓето можат да го разберат, пишува Yahoo.

– Не е јазик. Мачките не споделуваат зборови и не комуницираат едни со други. Мачките во природата никогаш не си ги изразуваат своите мисли со мјаукање – рече Санчез.

Тој и неговиот тим откриле дека мачките често имаат една до девет различни пораки што луѓето се обидуваат да ги објаснат со мјаукање, а секоја порака има свој вид на мјаукање.

Користејќи искуство од Амазон во комбинација со ова истражување, Санчез работи на дешифрирање на мјаукањето во фразите што мачките се обидуваат да ги пренесат. Ова се изјави како: Гладен сум или чувствувам болка.

Сопствениците на мачки кои ја преземаат апликацијата можат да го снимат мјаукањето на нивната мачка и потоа да добијат превод на звук. Сопствениците на миленичиња тогаш имаат можност за подесување и вежбање на апликацијата за да ја научат на уникатната вокализација на нивните миленици. Тие исто така можат да обезбедат MeowTalk повратни информации за точноста на преводот на апликацијата.

– Користењето машинско учење MeowTalk веднаш го преведува мјаукањето на вашата мачка во една од деветте општи пораки за мачки. Овие девет пораки претставуваат расположение на мачки и состојби на умот. Но, секоја мачка има и свој единствен вокабулар вокализација и мјаукање, што ги надминува овие девет општи пораки – е описот на апликацијата.

– Може да ја обучите апликацијата MeowTalk да го научи уникатниот вокабулар на вашата мачка или разговор со мачки, кажувајќи ѝшто значи секое мјаукање кога го прави вашата мачка. Кога ќе ѝ дадете на апликација пет до десет примери на одредено мјаукање на вашата мачка, таа може да почне да го препознава тоа мјаукање кога ќе го слушне. Тоа можат да бидат специфични звуци за „Пушти ме надвор“ или „Гледам птица“ – објаснија тие.

MeowTalk е сè уште во фаза на изработка и постојано се рафинира и ажурира, но прототипот е достапен за преземање за телефоните на Apple и Android. Санчез се надева дека апликацијата ќе се покаже успешна и дека тој и неговиот тим на крајот ќе можат да развијат ланче кое го преведува мјаукањето на вашата мачка додека ви се обраќа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi