Изберете го лицето од сликата што ви изгледа посреќно: Тестот открива сè за начинот на функционирање на вашиот мозок!

4 ноември, 2020
тесг

Во науката постои теорија позната како теорија за доминација на левата или десната хемисфера на мозокот. Според овој концепт, секоја хемисфера е одговорна за одреден вид активност. Поточно, левата хемисфера е одговорна за логиката, а десната за креативноста. Кај некои луѓе доминира левата хемисфера, а кај некои десната.

Оние кај кои доминира левата хемисфера се попрактични и порационални, а нивниот поглед на работите е пообјективен.

Спротивно на тоа, оние во кои доминира десната хемисфера на мозокот повеќе веруваат во својата интуиција и имаат креативно гледање на нештата.

Добро познатиот невробиолог Бруно Дубук вели дека левата хемисфера на мозокот е одговорна за дејствата на десната страна на нашето тело, а десната за дејствата на левата страна. Поради оваа причина, леваците често имаат доминантна десна хемисфера и се покреативни и повеќе уметнички ориентирани.

Дали сте рационални или креативни?
Ако го одбравте лицето А.
Ако сте ја одбрале сликата А, најверојатно доминира левата хемисфера на мозокот. Ова значи дека имате аналитички ум, многу рационален и практичен пристап кон животот и другите. Вие сте контролирани од вашиот ум, а не од срцето.

Вие гледате на работите исклучиво од гледна точка на логиката. Вие исто така имате многу развиено критичко мислење. Вие гледате на сè од различни гледишта за да бидете сигурни дека извлечените заклучоци се точни.

Ако ја одбравте лицето Б.
Ако изберете слика Б, тогаш сте навистина креативна личност. Вие само треба да се изразите витално преку креативност или на некој друг начин. Сепак, често сте прилично субјективни. Имате живописна имагинација и постојано се обидувате да смислите или да создадете нешто ново.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi