ЈА СЛЕДАТ МИЛИОН ЛУЃЕ: “Фристајл” фудбалерка е вистинска инспирација за девојките на “ТикТок”

23 септември, 2020
Untitled

Лиа Луис (23) е меѓу двете фудбалерки во слободен стил во Велика Британија и ја следат повеќе од милион луѓе на Тик Ток.

Живее во Лондон и пред само две години дозна дека е заинтересирана за фудбалот откако се обиде да влезе во светот на танцот. Лиа потоа заклучи дека фудбалот во слободен стил ќе стане нејзината нова страст.

Нејзините снимки можете да ги видите на ТикТок и на Инстаграм.

Прво, таа не знаеше ни како да ја шутне топката, но сега може да изведува акробации, додека одржува совршена контрола врз топката. Таа сака да ги инспирира другите млади девојки да се посветат на овој претежно машки спорт. Во моментов нејзината публика се околу 70 проценти девојчиња, па таа веќе најде начин како да ги достигне.

“Вежбав танц 18 години и едноставно морав да дипломирам, но навистина не знаев што ќе направам после тоа. Го гледав Светскиот куп на жени, иако никогаш порано не сум гледал фудбал и сметав дека изгледа многу добро. Сакав да пробам нешто поразлично. Имав пријател кој се занимавање со истото и тој ми раскажа за сите можности на слободен фудбал и фактот дека само неколку жени во Велика Британија го прават тоа. Знаев дека сакам да пробам, но веќе немав исто чувство за танцување” – раскажа Лиа и додаде дека не и било лесно во светот на танцот.

Кога започна да се занимава со овој спорт, таа имаше 21 година и за само две години стана професионалец, па на многумина им се чини дека е тешко да се постигне. Но, таа уверува дека секој може да биде на нејзино место ако се потруди и има доволно страст.