Кај психологијата нема тајни: Ние, луѓето сме суштества кои никогаш не се задоволни од она што го имаат. До кое ниво на пирамидата сте вие?

10 декември, 2020
236531_maslov-2_ff


Американскиот психолог Абрахам Маслоу создаде пирамида на човечки потреби, хиерархиски распоредена во пет нивоа. Ние луѓето не сме суштества што никогаш не сме задоволни, па штом повеќе или помалку ги задоволиме потребите на едно ниво, стануваме преокупирани со повисокото, пишува Simplypsychology.org

1. „Дното“ на пирамидата или првото ниво се основните, физиолошки потреби: воздух, храна, вода, секс и сон. Не постои начин да заборавиме на нив или да ги исклучиме, тоа е она што мора да го имате.

2. Ако сте јаделе и peкреирале, продолжуваме кон потребата од безбедност. За да функционираме правилно, мора да имаме цврста подлога на нозете. За да се постигне ова, не би било лошо ако бомбите паѓаа пред нашите прозорци, ако имавме што да јадеме секој ден, ако се боревме до смрт и не страдавме од некои неизлечиви болести (или воопшто болести).

3. Потребата за припадност е она што треба да го задоволиме следново. Не сме осамени волци, да, функционираме само во чопор. Нашиот „чопор“ се луѓе со кои имаме блиски врски – семејство, пријатели, момче / девојка / сопруг / сопруга и сè помеѓу.


4. Ова е веќе фаза што многу луѓе сè уште не ја достигнале – потребата да се прифати обично се спречува. Иако, не би поминувале време со тие луѓе ако не мораше. Потребата за почит, односно самодоверба, како и почитување на другите и желбата за успех е последна во низата потреби на недостаток.

5. Стигнавме до врвот на пирамидата. Последната е потребата за самореализација: морал, креативност, спонтаност, решавање на проблеми, недостаток на предрасуди и потреба за исполнување на сите ваши потенцијали (сакаме да се дружиме со такви луѓе).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris