Како корона вирусот го промени начинот на комуникација: Научете да „читате“ од очите на соговорникот!

18 ноември, 2020
download

Заштитните маски станаа дел од нашето секојдневие, со цел да го спречиме ширењето на Корона вирусот. Поради тоа што маските го променија начинот на комуникација, говорот на телото додека ги движиме устата и носот ни го открива расположението и начинот на кој некој сака да комуницира со нас. Сега, тоа се сведува само на очите. Еве како да ја „читаме“ комуникацијата од нив.

Нашите очи се развиени така што несвесно реагираат на сето тоа што го гледаме и доживуваме. Така, кога ќе видиме нешто што нè плаши очите природно се шират за да се зголеми видното поле. Слично реагираме и на изненадување, со широко отворени очи и споени веѓи. Ако вашиот соговорник постојано трепка значи дека чувствува некаква непријатност, а ако силно ги стисне очите значи дека се работи за некакви гадење.

Ако за првпат се запознавате со некого, а носите маски, неговите очи ќе ви ги откријат намерите. Кренати веѓи кај маж може да значат дека женската личност му е привлечна, но може да значат и љубезни намери.

Искрена насмевка секогаш ќе забележите по аглите на очите, благодарение на тенките брчки кои се појавуваат како последица на кревање на образите.

Сите тие несвесни реакции на чувствата се откриваат во очите и тешко е да се сокријат и невозможно да се одглумат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi