Како семејство со 22 деца купува Божиќни подароци? Најголемиот проблем за нив воопшто не се парите

5 ноември, 2020
pxl-nisynd-121118-22662755_mYAT4lV

Празниците се стресни периоди за многумина, особено ако имате големо семејство и заедно подготвувате оброци, а истовремено планирате да го исчистите, украсите вашиот дом, да купите и завиткате подароци…

Ноел и Сју Радфорд имаат 22 деца и нивните празници се секогаш хаотични и скапи, затоа што купувањето толку многу подароци во никој случај не е ефтино.

Тие сега опишаа како изгледаат празниците и ги споделија своите совети како да заштедат што е можно повеќе и како да го поминат целиот период со што помалку стрес, пишува The Sun.

Буџет

Семејството живее од пекарата на Ноел и „не верува“ во кредитни картички.

„Во текот на годината, оставивме пари настрана за работите што сакаме да ги купиме, а исто така заштедуваме собирајќи ги сите купони за храна што можеме да ги најдеме“, рече Сју.

Купување подароци

Бидејќи имаат многу деца, тие ја одредуваат сумата што ќе ја потрошат на подарок за секое од нив, а тоа зависи од возраста на детето. Тие трошат од 110 до 225 евра по подарок, а вкупната бројка понекогаш расте и до над 5 540 евра.

Пакување на подароци

Иако Сју се фали дека може да завитка 20 подароци за само 15 минути, таа сепак користи поинаква тактика.

– Купуваме божиќни подароци цела година и штом купиме некои, веднаш ги завиткам. Нашата најголема грижа е каде да ги скриеме сите. Ги криеме низ целата куќа, а најголемиот проблем е да се сетиме подоцна каде ги оставивме – рече таа.

Божиќен хаос

Секој Божиќ, Сју споделува видео на YouTube што покажува како им изгледа отворањето на подароците.

Откако секој ќе го најде својот подарок, еден куп украсна хартија и ѓубре останува на подот.

– Најлоши се кутиите со играчки. Ова прави вистински мал рид. По Божиќ, треба да го ставиме сето тоа во минибус и да го однесеме на буниште. Само тогаш можеме да здивнеме – вели Сју.

Купување преку Интернет

Сју често на Интернет ги бара за најдобрите попусти и вели дека на овој начин можете да заштедите многу.

Не размислува само за Божиќ, туку се обидува да ги изврши и сите други купувања преку Интернет.

Божиќен ручек

Радфордс има околу 30 членови на семејството на Божиќниот ручек и не ги собира сите на иста маса.

– Имаме една маса во која можат да се сместат 16 лица, уште шест се околу шанкот во кујната, а исто така имаме и неколку помошни маси. Сите деца имаат свои задачи и секој помага при подготвување на храна – опиша таа.

Купување на големо

Бидејќи имаат огромно семејство, тие купуваат сè на големо, дури и батерии. Тие исто така се навикнати на готвење со ефтини производи, па ова се некои од начините на кои заштедуваат пари за празниците во текот на годината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi