Кога повторно ќе живееме без маски?

3 ноември, 2020
corona-5153949_1280


Експертите се согласуваат дека маските се добра заштита затоа што создаваат силна бариера против ширењето на вирусот со капки, а токму овие капки се одговорни за пренесувањето на вирусот. Ако некое лице близу вас ги вдише овие капки или некако му влезат во устата или носот, можно е да се заразат. Ако некое лице ја допре маската што содржи вирус, може да биде изложена и на инфекција, пренесува „Ординација“. Бидејќи маските се задолжителни, честопати ви се случува да дојдете во продавницата и да сфатите дека не сте ја понеле маската со вас. Исто така, веројатно се прашувате: Кога ќе ми биде дозволено да престанам да ја носам маската?


Многу експерти ќе речат: Не во догледно време


Досега, сите знаеме дека маската е одличен заштитен агенс кој спречува ослободување на вирусот во средина каде што другите луѓе можат да ја вдишат. Маската нуди и одредена заштита од вдишување на вирусот од друго лице. На кратко, носењето маски ќе спречи ширење на инфекција. Со оглед на ова, лесно е да се заклучи дека ќе престанеме да носиме маски во моментот кога ќе бидеме сигурни дека не можеме да го пренесеме вирусот. Теоретски има неколку сценарија кога сите ќе можеме да шетаме низ светот без маски. Еве ги:

– Постојат докази дека вакцината е достапна и се користи до тој степен што бројот на заразени е драстично намален.

– Да постигнеме „имунитет на стадо“ кон коронавирусот

– Сите стануваме имуни на вирусот

Проблемот е во тоа што не знаеме кога ќе се случи нешто од ова и дали ќе се случи. Некои експерти веруваат дека вирусот ќе биде заразен меѓу нас во следните 5 години. Овој модел покажува дека бројот на лица заболени од КОВИД ќе продолжи да расте и опаѓа дури и кога се развива вакцината. Податоците укажуваат дека ќе мора да продолжиме да носиме маски за да спречиме голем број нови страдачи. Затоа е важно маските да бидат чисти и дезинфицирани цело време, во спротивно нема смисла да се носат

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi