Маестрално дело кое никого не остава рамнодушен: Најмоќни цитати од книгата „Мајсторот и Маргарита“

25 ноември, 2020
235069_shutterstock-1296984187_ls

Романот „Мајсторот и Маргарита“ од Михаил Булгаков, кој по професија беше доктор, дефинитивно е дело кое никого не остава рамнодушен. За тоа сведочи и фактот дека романот бил цензуриран веднаш за време на првото издание во 1966 година во СССР.

Еве неколку моќни цитати од ова ремек дело:


-Следи ме, читателу. Кој ти рече дека нема вистинска, вечна љубов? Ќе му го отсечам валканиот јазик на тој лажго! Следи ме, читателу, и само јас ќе ти покажам таква љубов.

-Да, човекот е смртен, но тоа не е целата неволја. Лошото е што тој понекогаш е одеднаш смртен. Тоа е трикот! И тој не може да каже што ќе прави вечерва.

-Не сте Достоевски – му рече жената на Коров. Како го знаете тоа? Достоевски е мртов. Жената одговори со нешто помалку сигурност. Протестирам! Бегемот интервенираше. Достоевски е бесмртен!

-Единствената причина што нема да се откажам од работите што ме растажуваат е затоа што тие ме прават среќен истовремено.

-Колку пати само ви реков дека вашата основна грешка е да го потцените значењето на човечките очи. Разберете, јазикот може да ја скрие вистината, но очите никогаш.

-Немој да се молиш на никого. Никогаш и ништо, особено не оние кои се посилни од тебе. Тие ќе се понудат себеси и сè ќе дадат сами. Седни, горда жено! На крајот сè ќе биде добро. Светот е изграден на тоа.

-Додуша, дури и меѓу интелектуалците, понекогаш може да се најдат и запознаат навистина исклучително паметни и интелигентни луѓе.

-Јас сметам дека кукавичлукот е најсериозен од сите човечки пороци. Вознемирени од прашањето, вистината за момент ви скока од дното на душата во очите и – сè е готово. Таа е забележана, а вие сте изложени, фатени!

Тој што сака треба да ја сподели судбината на оној што го сака.

– Сè беше точно како што требаше да биде. Мислеше дека ме навредува, нарекувајќи ме куче. Не гледам ништо лошо во тоа животно да биде навредено од тој збор

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi