Наскоро ќе има нов музички уред, но без слушалки!

19 ноември, 2020
музика

Замислете свет во кој се движите во ваш личен меур – слушање на омилената музика, играње гласни компјутерски игри, гледање филм или добивање упатства за навигација во автомобил без да ги вознемирувате оние околу вас затоа што тие воопшто не го слушаат тоа.


Ова е можноста што ја носи „зрачењето со звук“, нова, футуристичка аудио технологија на израелската компанија „Новето системи“.

Утре, петок, компанијата ќе претстави десктоп уред кој емитува звук директно на слушателот без потреба од слушалки.

Компанијата му даде на АП ексклузивен демо прототип на работната површина на неговиот уред „SoundBeamer 1.0“ пред неговото претставување утре.

Чувството на слушање е како од филм од научна фантастика. Тридимензионалниот звук е толку близок, што се чувствува како да е во вашите уши, додека е пред, над и зад нив.

Новето очекува уредот да има многу практична употреба – од дозволување на канцелариски работници да слушаат музика или конференциски повици без да ги вознемируваат другите, до дозволување некому да игра игра, да гледа филм или да слуша музика без да ја наруши околината.

Оваа технологија користи 3-Д сензорски модул, ја локализира и следи положбата на увото испраќајќи звук преку ултразвучни бранови за да создаде „џебови на звук“ веднаш до ушите на корисникот. Звукот може да се слушне во стерео или опкружувачки режим 3-Д, што создава звук во простор од 360 степени околу слушателот, соопшти компанијата.

Иако концептот на „звук што зрачи“ не е нов, „Новето“ прв ја лансираше технологијата за тоа, а неговата работна површина „SoundBeamer 1.0“ ќе биде првиот брендиран потрошувачки производ.

Помалата, попогодна верзија на овој прототип ќе биде подготвена за објавување за Божиќ 2021 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi