НАУЧНИЦИ ОТКРИЛЕ 7 НОВИ ГРУПИ НА СИМПТОМИ НА КОРОНА: Што одредува во која сте и што кажува тоа за вашиот имунитет!

7 ноември, 2020
корона

Симптомите на вирусот корона веќе им се познати на сите, а штом се појави нов знак, Светската здравствена организација реагира и се приклучува кон него.

Научниците од Медицинскиот универзитет во Виена се обидоа да ги класифицираат и поделат овие симптоми, кои главно потсетуваат на грип и настинка, во групи.

Па, врз основа на овие податоци, тие беа во можност да покажат дека различни симптоми се поврзани и се јавуваат во таканаречените групи на симптоми.

Тие ги идентификуваа следниве седум групи:

  1. Симптоми слични на грип (треска, треска, замор и кашлица)
  2. Симптоми на настинка (течење на носот, кивање, суво грло и затнат нос)
  3. Болки во зглобовите и мускулите
  4. Воспаление на очите и мукозните мембрани
  5. Проблеми со белите дробови (пневмонија и отежнато дишење)
  6. Проблеми со гастроинтестиналниот тракт (вклучувајќи дијареја, гадење и главоболка)
  7. Губење на чувството за мирис, вкус и други симптоми

„Во последната група, откривме дека повеќе луѓе со млад имунолошки систем се погодени од губење на чувството за мирис и вкус“, рече шефот на студијата и имунолог Винфрид Пикл во интервју за Дојче веле. Младиот имунолошки систем не се мери според возраста на пациентот, туку според бројот на имунолошки клетки кои неодамна мигрирале од тимусот (Т-лимфоцити).

Исто така, може да има преклопувања помеѓу групи на симптоми. Сепак, прикажани се врски помеѓу различни групи и специфични имунолошки параметри. На пример, текот на болеста придружено со висока температура во корелација со имунолошката меморија на телото може да укаже на релативно долг имунитет. Губење на сетилото за вкус и мирис, од друга страна, е поврзано со повисоки нивоа на Т-лимфоцити.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi