НЕ Е ФОТОМОНТАЖА: Виолетово небо над Земјата! НЕВЕРОЈАТНАТА ПОЈАВА се случува поради ОВА

7 декември, 2020
169376_nebo_f

Ноќното небо над Трелеборг, мало гратче на јужниот брег на Шведска, започна да блеска зачудувачки пурпурно како што паѓаше ноќта.

Некои жители беа многу исплашени.

Виолетовата нијанса беше предизвикана од новиот енергетски ефикасен систем за осветлување инсталиран на една од најголемите насади со домати во земјата, што не е далеку од градот.

Во Гислово, мало гратче на 10 минути источно од Трелеборг, операторите на погоните за домати започнаа да користат нов ЛЕД-светлосен систем кој заштедува енергија и свети пурпурно. Системот треба да ја продолжи сезоната на растење на зеленчук.

Жителите на Гислов и Трелеборг се пожалија дека силните светла им пречат навечер, бидејќи биле осветлени во нивните домови. Затоа, на 6 ноември операторите започнаа да ги исклучуваат светлата помеѓу 17 и 23 часот.

Невообичаена виолетова магла најчесто се забележува кога има ниски облаци на небото.

Сопствениците на плантажата издадоа соопштение за необичниот ноќен спектакл.

„Како прв чекор, решивме да ја затвориме целата постројка навечер. Иако ова ќе биде чекор назад за нас, не сакавме да ги лутиме жителите на кој било начин. Ние само сакавме да заштедиме електрична енергија и да произведеме повеќе зеленчук “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris