Неколку факти за Дедо Мраз кои сигурно не сте ги знаеле!

27 декември, 2020
402230_father-christmas-1149928-1920_f


Кога велиме Дедо Мраз, нашата прва асоцијација е подарокот што ќе го добиеме од него за Божиќ или Нова година, но малкумина знаат од каде потекнува и како станал толку популарен низ целиот свет. Оваа приказна датира од векови и доаѓа кај нас од еден дел на денешна Турција. Свети Никола бил монах кој патувал низ селата за да им помага на сиромашните и болните. Поради неговата хуманитарна работа и сите добрини што ги направи, тој стана заштитник на децата. До периодот на ренесансата, Свети Никола веќе бил најпопуларниот светец во Европа. Кога некои жители на Холандија емигрирале во колониите на Новиот свет, тие со себе ја понеле легендата за „Синтерклас“, што е холандско име за Свети Никола.

Уште на крајот на 18 век, приказната за дарежливиот светец стана дел од американската популарна култура, бидејќи Холанѓаните во Соединетите Држави се собраа да му оддадат почит на својот светец. Со текот на времето, се воспостави името „Дедо Мраз“, како што денес се вели Дедо Мраз на англиски јазик.

Во словенската митологија, Дедо Мраз првично бил злобен волшебник.

Во словенската митологија, Дедо Мраз се сметаше за злобен волшебник кој сакаше да ги замрзнува луѓето. Тој беше придружник на другите врховни богови, богот на ветрот, доброто и лошото време на Подвигот и богот на зимата и на земниот свет кој владееше со мразовите на Корочун. Заедничките одлики и некои физички карактеристики се споија во ликот на Дедо Мраз. Словените првично верувале дека Дедо Мраз е злобен старец кој киднапирал деца и ги носел во огромна вреќа, а за да ги вратат децата на своите родители, ќе мора да му дадат подарок на Дедо Мраз за да ги откупат своите деца. Со текот на времето, благодарение на христијанските влијанија, ликот на злобниот Дедо Мраз се претвори во љубезен дедо.


Малкумина знаат од каде е Дедо Мраз. Двата града тврдат дека се дом на Дедо Мраз. Жителите на Северниот пол на Алјаска велат дека ако сакате да го сретнете вистинскиот, тогаш треба да ги посетите. Од друга страна, Раваниеми во Финска вели дека неговата канцеларија е таму. Селото Дедо Мраз на тоа место е единственото во светот каде може да се разговара со Дедо Мраз 365 дена во годината.

Дедо Мраз имал жена.

Долго време не се зборуваше дали Дедо Мраз има семејство. За него се вели дека е дедо кој ги радувал децата носејќи им подароци, а потоа во 1849 година во книгата на Џејмс Рис „Божиќна легенда“ најпрво се споменува дека Дедо Мраз имал жена. Од 1851 година постои официјална „госпоѓа Дедо Мраз“ или, како што е попопуларна кај нас, Баба Мраз.

Дедо Мраз се дружи со деца повеќе од 100 години

Уште во 1841 година, една продавница во Филаделфија одлучи да привлече што е можно повеќе луѓе во нејзиниот објект и тие успеаја дозволувајќи им на децата, како и на нивните родители, да видат лик на Дедо Мраз во природна големина. Наскоро после тоа, наместо фигура, децата имаа можност да видат вистински Дедо Мраз, а многу компании ширум светот сè уште имаат навика да ги израдуваат малечките на своите вработени со пакетчиња. 6.

Дедо Мраз порано имаше виолетово зелен костум

Само од 1930 година, благодарение на кампањата Кока-Кола, Дедо Мраз е облечен во црвено-бело. Неговиот костум беше виолетово-зелен пред ова.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris