Неколку знаци дека сте жртва на нарцисоидна злоупотреба: Ако ги препознаете бегајте и побарајте помош!

4 декември, 2020
man-29339911280-830x0


Нарцисоидниот синдром на жртва се однесува на колекција на однесување и психолошки симптоми кои се забележуваат кај жртвите на нарцисоидна злоупотреба.

Нарцисите имаат тенденција на возвишено чувство и се опседнати со себеси. Ако сте биле во врска со нарцис или сте поминале многу време со нив, веројатно ќе бидете погодени од синдром на нарцисоидна злоупотреба (НАС). Со текот на времето, жртвите ја губат самодовербата и имаат ниско ниво на самодоверба, па затоа постојано се сомневаат во нивниот здрав разум. Тие се многу вознемирени и свесни за сопствените грешки, неуспеси и несовршености, дури и ако тоа е само плод на нивната сопствена фантазија. Покрај психолошките симптоми како што се анксиозност, депресија, фобии, асоцијално однесување, па дури и самоубиствени мисли, жртвите на нарцисоистички насилници може да доживеат и физички симптоми како што се промена на телесната тежина, гадење, повраќање, тахикардија, несоница, хроничен замор …

1. Не можете да носите одлуки

Како што минувате низ чести манипулации, доминација и апсорбирате постојани навреди, вашите способности за донесување одлуки почнуваат да ослабуваат. Исто така, може да ви биде потешко да одлучите дали да го напуштите нарцисот или да ја толерирате неговата злоупотреба.

2. Никој не верува дека сте биле малтретирани

Емоционалната злоупотреба често е тешко да се идентификува и уште потешко е да се докаже на другите. Вашиот нарцис може да прикрива злоупотреба толку ефикасно што вашите пријатели и семејство не може да го забележат тоа, дури и кога тоа ќе се случи пред нив.

3. Се чувствувате изолирано

Повеќето нарциси често имаат тенденција да ги изолираат своите партнери бидејќи тоа може да ја направи жртвата подложна на емоционална манипулација. Сепак, можете да се изолирате и од срам и од самодоверба.

4. Доживувате дисоцијација

Дисасоцијацијата му овозможува на вашиот мозок да спречи емоционалното влијание на болката да ви влијае прекумерно и да резултира со емоционална вкочанетост. Ова особено може да се случи кога не сте во можност да се справите со теророт и траумата на постојните околности. Може да доживеете физичко или емоционално одвојување од околината, што доведува до нарушувања во свеста, перцепцијата, сеќавањата и чувството за себе.

5. Ќе направите се за да им угодите

Ефектите од нарцисоидна злоупотреба можат да ве натераат да ги жртвувате вашите физички и емоционални потреби, безбедност и желби да го задоволите вашиот нарцисоиден насилник.

6. Се чувствувате немирно

Нарцисоидната злоупотреба е непредвидлива со периоди на љубовни испади и експлоатација што се случуваат или наизменично или дури истовремено. Ова може да ве доведе во состојба на постојана будност затоа што имате чувство како да одите по јајца. Иако не е призната состојба на ментално здравје, многу експерти признаваат дека нарцисоидната злоупотреба може да има сериозно, долготрајно влијание врз емоционалното здравје

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris