Нема повеќе сомнежи, вака се пренесува КОРОНАТА!

20 октомври, 2020
221919_capture_ls

Шефот на кризниот штаб за борба против вирусот корона во Србија, д-р Предраг Кон, претходните денови изјави дека постои голема можност ситуацијата, која сега е неповолна во главниот град, да се претвори во вонредна состојба следната недела.

Вирусот се шири со молскавична брзина, сите европски земји минуваат низ најлошото сценарио од почетокот на пандемијата, а ако не се придржуваме до мерките и не носиме маска, нема ни тие да не заобиколат, е мислењето на водечкиот српски епидемиолог.

Досега се зборуваше многу за тоа како се пренесува короната, а вирусологот во пензија, д-р Ана Глигиќ, стави крај на шпекулациите.


„Новиот вирус корона се пренесува на сите можни начини – со контакт, капки, респираторен тракт, воздух, но сè уште не е докажано дека може да се пренесе преку храната што ја јадеме. Затоа, им препорачувам на сите да ги проветруваат просториите секој ден, особено во добро познати мерки за заштита рано наутро, веднаш штом ќе се разбудат “, рече д-р Глигиќ за време на гостувањето во РТС.

„Ноќе, честичките на пловечкиот вирус паѓаат на подот, а наутро го креваме со движење и повторно се во воздухот. “Веднаш штом ќе стигне до носната лигавица, таа почнува да се размножува во влажна средина. Исто така препорачувам сите површини во станот што често ги допираме да се чистат редовно со средства за дезинфекција”, рече лекарот, кој беше шеф на лабораторијата на епидемијата на вариола во 1972 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum