Неверојатни фотографии: Овие луѓе генетиката ги направила уникатни!

12 декември, 2020
untitled-design-51

Честопати слушаме дека некои луѓе едноставно се раѓаат различни. Но, мајката природа ја изнесе оваа изрека на едно ново ниво. Резултатот е многу неверојатна комбинација на гени што резултира со најневообичаени карактеристики на човечкото тело.


1. Погледнете ги очите на ова дете. Тој има синдром Ваарденбург Синдромот Ваарденбург е многу ретко генетско нарушување што се јавува кај 1 од 40 000 луѓе. Името го добил по холандскиот офталмолог Д.Ј.Ваарденбург, кој прв го идентификувал синдромот во 1951 година. Ириси со различни бои се меѓу најчестите знаци на варденбурговиот синдром, бидејќи влијае на пигментацијата на косата, кожата и очите. Други вообичаени симптоми на ова ретко нарушување се промени во видот и губење на слухот.

Image


2. Неверојатен печат во форма на срце на дете

Повеќето од нас носат една или две белези. Овие човечки карактеристики се толку чести што никој всушност не размислува за нив. Првите родени марки се појавуваат кратко време откако ќе се родиме и се предизвикани од прекумерен раст на крвните садови, меланоцитите и кератиноцитите. Некои од нив бледнеат со текот на времето, додека други остануваат до крајот на нашиот живот. Но, едно е јасно – тие не беа предизвикани од мајки кои прават нешто лошо за време на бременоста. Прашање е на случајност!

24sata


3. Во повеќето случаи, луѓето родени со хетерохромија (очи со различни бои) немаат други симптоми. Деновиве на разнобојните очи се гледа како на необична убавица, а многу познати личности носат леќи за да го постигнат тој изглед. Во меѓувреме, се вели дека има околу 70 до 140 милиони луѓе со црвена коса ширум светот. Но, шансите да ги добиете овие две необични карактеристики се навистина мали!

24sata
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris