Невообичаен симптом на корона кој се појавува кај луѓето во средни години

26 октомври, 2020
muskarac-830x0


Луѓето со ковид можат да доживеат различни симптоми. На официјалната листа на Центарот за контрола и превенција на болести, првите симптоми се обично треска , кашлица, замор и отежнато дишење. Сепак, во последно време, сè повеќе пациенти пријавуваат невролошки проблеми и променета ментална состојба кај лекарите кои предупредуваат дека САРС-КоВ-2 може да предизвика одредени нарушувања во мозокот.


Иако постојаната кашлица, треска и губење на мирисот обично се истакнуваат како трите клучни симптоми на ковид, податоците собрани од корисниците на студијата за симптоми на Ковид покажуваат дека некои страдаат честопати страдаат од состојба на акутна конфузија и дезориентација или делириум. Загрижувачки е што многу пациенти со ковид пријавуваат збунетост и делириум во нивните симптоми, а лекарите сега предупредуваат на ретки, но сериозни нарушувања на мозокот кои се активираат од уште поблаги форми на ковид. Студија на Американскиот национален институт за јавно здравје покажува како изгледа овој симптом воопшто.


Кај постари возрасни лица, ковид-19 може да се манифестира со атипични симптоми, вклучувајќи делириум и неговите компликации. Секоја акутна промена во однесувањето или менталната состојба предизвикува делириум. Лековите може да им бидат потребни на пациентите кои страдаат од вознемиреност само доколку станат закана за себе или за другите, се вели во студијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum