НИКОГАШ НЕ НАЗДРАВУВАЈТЕ СО ВОДА: Причината е морничава и потекнува од античка Грција

1 ноември, 2020
Crveno vino zdravica shutterstock_1000x0

Подобар избор е празна чаша или наздравување со друг пијалок

Наздравувањата се најнормална работа на прослави. И кога сме кај нив, тука е и чаша со пијалок во рака, крената високо и задолжително „чукнување“.

На овој начин, некому сте му ги „запечатиле желбите“ и сте го избркале злото или барем така требаше да биде, освен ако во чашата нема вода.

На сите ни се случило барем еднаш, да наздравиме со вода. Некои затоа што не пијат алкохол, други затоа што едноставно немале друг пијалок во тоа време.

Сепак, старото верување предупредува дека ова е најлошото нешто што можете да го направите ако сакате некому добро.

Корените на овој обичај датираат од античко време и се поврзани со Адот, односно подземјето на мртвите.

Имено, кај античките Грци постоело верување дека човечката душа оди во Адот по неговата смрт и дека има тажна рамнина со бели диви цвеќиња. Низ оваа рамнина течат пет реки: реката Стикс – мраз, река на омраза, потоа Ахерон – река на болка, Кокитус – река на жалост, Флегетон – огнена река и Лета – река на заборав.

Душата на починатиот кој доаѓа во Хад, пие вода од реката Лета со цел да го заборави претходниот живот и страдањата во него. Оние кои веруваа во реинкарнација веруваа дека душата на починатиот испи вода од оваа река со цел целосно да го заборави претходниот живот и да се подготви за новиот.

Грците секогаш наздравуваа за мртвите со чаши полни со вода, за да го симболизираат своето патување, преку реката, до подземниот Свет.

Токму во овие легенди и верувања на античките Грци лежи коренот на обичајот никогаш да не наздравуваме со вода ако сакате некому добро. Ако некој наздрави со чаша вода, според ова верување, тој ќе претрпи судбина полоша од смртта и предвремено заборавање. Многу луѓе исто така веруваат дека наздравувајќи со вода, тие исто така си посакуваат смрт себе си, бидејќи оваа течност го рефлектира вашиот иден воден гроб.

Покрај тоа што ќе му посакате смрт на почесниот гостин и на себе си, наздравување со вода ќе го нанесе и гневот на Боговите. Наздравувањето отсекогаш се сметало за желба на Семоќниот, нудејќи им пијалок додека ја креваат чашата. Прославата со чаша полна со вода, здодевен и неутрален пијалок, не беше ценета од боговите, кои ќе истуркаа несреќа на секој што ќе се осмели да го стори тоа.

Па на крајот на краиштата, наздравување со друг пијалок е подобра идеја отколку наздравување со вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi