Откриено е зошто е корона вирусот толку заразен: Ова е клучната причина!

26 октомври, 2020
bolnica-srbija-korona-virus-3-

Поминаа 17 години откако коронавирусот САРС-КоВ се закани дека ќе избие во пандемија. Сепак, благодарение на брзите напори да се спречи избивањето на инфекцијата, светското население беше поштедено од најлошите во тоа време. За жал, овој пат немавме толку среќа.

Истражувачи од Техничкиот универзитет во Минхен во Германија и Универзитетот во Хелсинки во Финска спроведоа студија која откри рецептор наречен невропилин-1, што му дава предност на новиот коронавирус во заразувањето на нашите ткива.

Релативно голема количина на овој специјален протеин има на клетките што ја оптеретуваат носната празнина, што го прави „примамливо лекување“ за вирусот да воспостави дом во нашите тела, „да создаде семејство“ и потоа да се прошири на нов домаќин. Претходно оваа година, беше откриено дека рецепторот наречен ангиотензин 2 конвертирачки ензим (ACE2) му помага на коронавирусот да се поврзе со површината на клетката, додека ензимот наречен трансмембранска серинска протеаза тип II (TMPRSS2) е клучен за неговото влегување. Ова добро објаснува зошто и двата САРС коронавируси уништуваат цела низа ткива во нашите тела, од слузницата на белите дробови до дигестивниот тракт.

Но, не одговара зошто еден од вирусите се шири подобро од другиот. – Појдовна точка на нашата студија беше зошто САРС-CoV, коронавирусот што доведе до многу помала епидемија во 2003 година и САРС-КоВ-2, се шири на толку поинаков начин, дури и ако го користат истиот главен рецептор на АЦЕ2 – вели вирусологот од Универзитетот во Хелсинки Рави Оха. Клучно парче од сложувалката се појави со споредување на двата вирусни генома; САРС-КоВ-2 ги собра секвенците одговорни за создавање бодликава низа „куки“, за разлика од оние што ги користат други непријатни патогени за да ги фатат врз ткивата на домаќинот.

Типично, овој рецептор игра улога во реагирање на факторите на раст важни за развојот на ткивото, особено меѓу нервите. Но, за многу вируси, таа е соодветна „рачка“ за да ги собере „клетките домаќини“ доволно долго за да „провали“ во телото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum