Ова се трите НАЈОТРОВНИ БИЛКИ на светот: Една од нив многумина ја имаат во своите дворови!

19 декември, 2020
shutterstock_1007119828

Кукута

Светската слава Кукута ја стекна на најсуров можен начин – сè уште се користеше во античка Грција за да се направи отров за егзекуција. Веројатно најпознатата жртва на ова растение беше Сократ, грчки филозоф, кој беше осуден да си го одземе животот пиејќи отров. Иако растението содржи неколку отровни супстанции, најсилниот и најсмртоносен отров е конин, кој во доволна доза предизвикува парализа на срцето и белите дробови. Hemlock расте главно во Европа и Јужна и Северна Африка. Покрај Кукута што го уби Сократ (и којзнае уште колку луѓе), еден роднина на ова растение, Цикута (или Вода Кукута), е прогласен за најотровно растение што расте во Северна Америка.

Kukuta


Нериум олеандер

Олеандер е едно од најотровните растенија на планетата, и повторно, постојат шанси да можете да го одгледувате во вашата градина или дома, бидејќи тоа е едно од најпопуларните домашни растенија. Ова растение, кое расте во форма на мала грмушка, може да биде многу убаво – но само галењето, џвакањето лисја, дрвјата или цвеќињата веќе може да биде фатално, затоа држете го ова растение подалеку од деца и домашни миленици.

Nerium oleander


Abrus precatorius

Постелнината е по потекло од Индонезија, каде нејзините светло-црни, црвени и бели бобинки често се користат при правење инструменти и накит. Овие семиња не прават само добар звук. Тие се исто така многу опасни поради отровната материја што ја содржат. Само едно семе од ова растение може да биде фатално за луѓето.

Abrus precatorius
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris