Оваа потреба во затвор вреди повеќе од цигари!

17 јули, 2020
namirnica

Не треба да знаете многу за „затворската економија“ за да знаете како се користат цигарите и другите потреби како парична валута.

Но, со промените на цените во реалната економија, неизбежно се случи промена и во американските затвори. Како резултат, цигарите веќе не се најдоброто средство за размена, туку инстант нудли!

Според новата студија од американскиот универзитет во Аризона, инстантната супа (особено супа од нудли) станала повредна алатка за меѓусебната „трговија“ со затворениците отколку цигарите и другите прехранбени производи. Еден од 60-те интервјуирани затвореници рече: „Тука супата е пари. Тажно е, но тоа е тоа “.

Водачот на истражувањето смета дека ова се должи на влошената затворска храна. На пример, едно пакување инстант супа може да добие 5 цигари или една маица, која во затвор е во вредност од околу 5 долари. Исто така, супата може да се замени за (украден) зеленчук од затворската кујна. Затворениците се чини дека се толку неухранети што калориската инстант супа, која се наоѓа прилично ниско на списокот на здрава храна, има поголема вредност од цигарите, на пример, кои се буквална зависност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi