ОВИЕ ДВЕ СЛИКИ ќе ви кажат дали треба да носите очила: „Чекај малку, не сите гледаат вака?“

5 ноември, 2020
Closeup,On,Eyeglasses,With,Focused,And,Blurred,Landscape,View.

Описот вели дека овие две слики најдобро покажуваат како светот околу нив го гледаат луѓето со здрави очи и како оние кои страдаат од астигматизам.
Ноќното возење може да биде предизвик и за најискусните возачи, но луѓето кои имаат проблеми со видот во овие околности знаат што значи да се вози со намален вид. Затоа, не е изненадувачки што многу сообраќајни несреќи се предизвикани токму поради слабата видливост на патиштата.

Голем број луѓе не се ни свесни за некои здравствени проблеми, како што е астигматизам, што предизвикува најмногу проблеми во ноќното возење. На Твитер се појави корисен тест, кој може да ви каже само врз основа на две фотографии дали треба што побрзо да посетите офталмолог.

Имено, ако видот ви е добар, тогаш треба да ја видите ситуацијата на патот ноќе како што е прикажано на оваа фотографија.

Но, ако имате астигматизам, тогаш кога возите ноќе обично гледате ваква сцена – светлата се чини дека се „заматени“ и се протегаат на многу поголем дел од видното поле во форма на линии, намалувајќи ја јасноста на сликата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi