Педијатрите откриле нов симптом на корона вирус кај децата!

15 ноември, 2020
корона

Во последно време, покрај симптомите кои започнуваат главно со гадење и треска, има и промени во кожата во форма на осип на телото.

“Овој осип кај некои може да биде помалку изразен, а кај некои поизразен. Кај возрасните, меѓу првите симптоми се доста силни главоболки и болка низ целото тело, со губење на мирис и вкус, треска и температура. Овие се некои индикации. за кој дефинитивно треба да се сомнева дека е заразен со новиот корона вирус, да остане дома и да повика лекар “, рече Стојановиќ, според Глас Истра.

Во моментов, 78 проценти од пациентите се на возраст под 60 години, така што тоа е работно население, од кои 73 проценти се во население под 18 години, а голем број од нив се во самоизолација.

„Со оглед на нивниот начин на живот, движење и директен контакт со голем број луѓе на различни места, и имајќи предвид дека многу од нив се целосно асимптоматски носители на инфекцијата, навистина не е лошо постојано да се повторува апелот на јавноста да бидат одговорни пред себе и другите и да се придржуваат кон „Бидејќи, за жал, нашата ситуација може брзо да се влоши или да излезе од контрола, што се обидуваме да го избегнеме со сите сили“, вели Стојановиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi