Погледнете во вашите раце, па ако ја забележите оваа РАЗЛИКА ПОМЕЃУ МАЛИТЕ ПРСТИ, ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ТОА

22 октомври, 2020
347035_saka_f

Погледнете добро во вашите раце!

Ако веќе со години не го испуштате телефонот од раце, големи се шансите да страдате од „смартфон мал прст“, состојба предизвикана од паметен телефон од кој веќе никој од нас не се одвојува.

Не само што нашиот мобилен телефон влијае на нашето ментално здравје, туку се чини дека го прави истото и со нашето физичко здравје, бидејќи има многу луѓе кои пријавуваат случаи на вдлабнатини на прстите предизвикани од држење на телефонот.

Ако го држите телефонот со малиот прст, веројатно имате вдлабнатина за која зујат социјалните мрежи.

Иако лекарите сè уште официјално не потврдиле дека телефоните се оние кои предизвикале извртување на прстите кај луѓето, д-р Парина Патер вели дека „постојат причини да се верува дека прекумерната употреба на мобилен телефон може да влијае на нашата мускулна функција и може да ги оштети зглобовите, особено во пределот на палецот и зглобот. Некои истражувања исто така откриле дека прекумерната употреба на паметни телефони може да предизвика болка во палецот “.

Што се однесува до болката во палецот, таа исто така вели дека може да се реши со стискање на доминантната рака со која го држите телефонот неколку пати на ден во тупаница, а потоа добро да ги истегнете прстите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum