Пресметајте го вашиот сопствен ризик од заболување: Со овие алатки можете да ја дознаете веројатноста да завршите во болница и сериозно да се разболите!

18 ноември, 2020
COVID 19

Со помош на најновите алатки, можно е да се добие одговор на прашањето што претставува ризик од добивање корона вирус. Иако некој од нас може да биде заразен, некои се со поголема веројатност да бидат заразени. На некои ќе им треба медицинска помош додека други немаат никакви симптоми.

Некои од клучните фактори за проценка на ризикот од добивање корона вирус се вашата работа и дали живеете со други луѓе и колку луѓе има во домаќинството. Ако се заразите со корона вирус, тежината на болеста ќе зависи од возраста (главниот фактор), етничката припадност, полот и веќе постоечката здравствена состојба (срцеви проблеми, мозочен удар, деменција, дијабетес, дебелина, висок крвен притисок).

Комбинацијата на фактори на крајот влијае на тоа каков ќе биде исходот на болеста во одреден случај. Објавени се неколку алатки за проценка на ризик кои можат да се користат за проценка на ризикот и кои исто така помагаат да се процени дали некое лице ќе има благи симптоми, дали ќе има потреба од хоспитализација или, во најлош случај, дали може да се случи фатален исход.

QCovid
Развиена од тим предводен од Универзитетот Оксфорд, оваа алатка е дизајнирана да им помогне на пациентите и лекарите да постигнат заедничко разбирање за ризикот. Откако ќе внесете некои податоци, како што се возраста, областа каде што живеете и здравствениот статус, тој го пресметува вашиот „апсолутен ризик“ или какви се шансите да ви биде потребна хоспитализација.

Максималниот резултат е 100 и тоа е највисок можен резултат, а рангот 1 би бил најмал ризик во споредба со сите други. Важно е да се запамети дека рангот со низок ризик воопшто не значи никаков ризик, но дека е помал во споредба со другите. Можете да пристапите до алатката ТУКА.

Наш ризик
Алатката е развиена од истражувачка група предводена од Универзитетскиот колеџ во Лондон. Алатката нуди „основен“ процент на ризик во однос на исходот кај пациенти со ковид и можете да пристапите ТУКА.

Резултат од смртност од 4С
Оваа алатка е развиена од британска група лекари и научници и е наменета првенствено за лекари кои можат да ја користат оваа алатка за да пресметаат кој од хоспитализираните пациенти има поголем ризик од сериозно заболување. До него е можно да пристапите ТУКА.

Овие алатки се со добар квалитет, сите тие се тестирани, но тие нудат само проценка заснована врз базата на податоци што ја содржат така што нивните проекции не мора да бидат точни во никој случај.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi