Продадоа сè, се впуштија во животна авантура и никогаш не зажалија: „Тоа беше најдобрата одлука досега која ја имаме донесено“

23 октомври, 2020
f_9118777_1024

Мег и Џош направија нешто што отсекогаш сакаа да го сторат: купија комбе и тргнаа на патувањето на животот со нивната ќерка Марлоу

Пред неколку месеци Мег Вард и нејзиниот партнер Џош ја продадоа куќата и мебелот, а сите други работи што сочинуваа 13 години од нивниот семеен живот, складираа сѐ во еден магацин, а потоа тргнаа во неверојатна авантура, пишува Би-Би-Си.

Тие направија нешто што отсекогаш сакаа да го сторат: купија комбе и тргнаа на патувањето на животот со нивната четиригодишна ќерка Марлоу.

– Бевме многу исплашени. Прилично е страшно да продадете сè што поседувате, но исто така е возбудливо и дава неверојатно чувство на слобода.

Животот во комбе преуредено за живот стана популарен тренд во последните неколку години во САД и Австралија, а неговата популарност порасна заради пандемијата на коронавирусот.

Повеќе од половина од новите купувачи на комбе велат дека ги сакаат за лична употреба, како хоби, патување или реновирање.

Хаштагот #vanlife (#животвокомбе) објавува повеќе од 8 милиони објави на Инстаграм, а повеќето фотографии покажуваат преуредени комбиња со луксузни удобности или паркирани возила на атрактивни локации или со зајдисонце на плажа.

Емили Котгроув и нејзиниот партнер Оли водат бизнис со преуредување комбиња во Есекс. Ако им донесете комбе, тие ќе го преуредат за цена од 31 000 евра па нагоре.

– Луѓето доаѓаат кај нас кои работат од дома и сакаат да патуваат додека работат. Нашите клиенти се исто така постара генерација.

Емили истакнува дека пандемијата го зголемила интересот за реновирани комбиња.

– Пред Ковид, имавме листа на чекање од шест до осум месеци, а сега сме резервирани 18 месеци однапред.

За многумина ремоделирањето е прескапо, па тие самите одлучуваат да го сторат тоа затоа што е поевтино.

За време на lockdown-от, Клои Неш од Кигли, Западен Јоркшир, го продаде својот автомобил и купи половен Citroen Berlingo.

Сакаше да го направи тоа со години, но не можеше да си го дозволи тоа.

– Единствената позитивна работа во врска со Ковид е што успеав да заштедам пари.

Помина неколку недели работа во комбето, работејќи на преуредувањето. Таа стави изолација, ги покри страните со тепих и под линолеумот. Најскапата инвестиција беше кревет по нарачка за 636 евра.

Таа инсталираше туш што виси на задната врата и пумпа вода претходно загреана на шпоретот. Целиот проект, без комбето, чинеше помалку од 1.100 евра.

– Многу луѓе ме прашуваа дали сум направила добра работа и сега можам да потврдам: Тоа беше најдобрата идеја што некогаш сум ја имала и ја реализирав, истакна возбудено.

Клои пишува блог за нејзините искуства во комбето и вели дека овој проект ѝ дал голема доверба.

– Купувањето комбе беше пресвртница во мојот живот, сега имам целосна слобода, изјави таа за Би-Би-Си.

Како Клои и Мег, таа е зависна од чувството за слобода што го овозможува животот во комбе, но истакнува дека тоа било можност за нејзината ќерка да ѝ обезбеди нови искуства.

https://www.instagram.com/p/CFcdCP3luyx/?utm_source=ig_embed

Мег е со своето семејство во моментов во Португалија во семејството Мерцедес Спринтер, кој го купија веќе реновиран за 44.000 евра.

– Го сакам мојот живот во Велика Британија, никогаш не беше цел да избегам од тука. Ние не го сторивме тоа од очајни мотиви. Но, постојано размислувавме дали нашата ќерка троши премногу време пред екранот, дали ќе ѝ покажеме доволно различни работи. Сепак, живеењето во комбе ѝ овозможува да го помине целиот ден во природа. Таа разговара со други деца кои зборуваат други јазици, рече таа.

– Секој ден преку Инстаграм добивам пораки од луѓе кои би сакале да имаат храброст да го сторат истото, и тоа ме растажува многу. Го можете тоа. Не мора да продавате сè како што продадовме ние. Не мора да направите таква жртва, Мег ги охрабрува луѓето со слични желби.

Барни Ердман од Норич живее во комбе од 2014 година.

– Ја прекинав мојата љубовна врска и имав мало комбе што го претворив во мал кампер за разгледување и одење на патувања. Привремено се вселив во него додека се обидував да заштедам пари. Се навикнав на малиот простор и идејата дека сега е мој дом, затоа решив да живеам во него, раскажа Барни за неговите почетоци.

Барни (36) е возач на испорака за ланецот супермаркети во Сеинсбери и сега живее во неговото трето комбе – старо полициско комбе.

Во еден момент живеел во стара подвижна библиотека, но вели дека била премногу голема, а паркирањето било ноќна мора. Патувањето до која било локација е далеку скапо.

Тој ужива во слободата и чувството на припадност кон заедницата обезбедени со живеење во комбе. Тој не смета дека е лошо што животот во комбето стана многу популарен, но тој сугерира дека имало преструктуирање на животот во комбето.

– Ако некој сака да го стори тоа, сè додека ги следи правилата и ги почитува другите луѓе, рече тој и додаде:

– Наидувам на многу проблеми додека патувам. Луѓето почнаа неодговорно да ги празнат тоалетите и ѓубрето покрај некои огради каде било во природата.

https://www.instagram.com/p/CFP-yVNl15m/?utm_source=ig_embed

Тој посочува дека забележал и дека цените на комбињата исто така пораснале.

– Со години тоа беше начин на живот за луѓето кои не се со голема куповна моќ.

Додека огромното мнозинство од Европејците се подготвува да остане во затворен простор поради доаѓањето на зимата и воведувањето на ограничувачки мерки, помислата да се живее во уште потесен простор од стан не може да звучи толку привлечно.

Но, од друга страна, живеењето во комбе значи поедноставен начин на живот што многумина го доживеале за време на карантинот.

– Да се ​​живее во комбе со помалку работи е добра вежба. Јас дефинитивно би го препорачала овој начин на живот, заклучува Мег Вард.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum