Психологијата на ѕвездите и зошто сепак не престануваме да читаме хороскоп

23 јули, 2020
фгфгф

Додека некои големи животни одлуки ќе се засноваат на „консултација со ѕвездите“, повеќето луѓе сепак го доживуваат хороскопот како форма на забава со доза на здрав скептицизам, што всушност е практична и корисна навика, вели психологот.

Хороскопски или ѕвездени знаци беа основани од вавилонците пред повеќе од 3.000 години, додава НАСА. За правилно воспоставување на нивниот 12-месечен календар, Вавилонците го игнорираа фактот дека сонцето всушност се движи низ 13 соѕвездија, а не 12. Тие потоа на секоја од овие 12 соѕвездија распределија еднаква количина на време. Офихус не е ништо ново – но интересот за астрологија е оживеан. Па, зошто толку многу милиони сè уште се фиксирани на нивниот хороскопски знак? Некои од нас уживаат во хороскопи затоа што сакаме чувство на припадност или идентификување со одреден ѕвезден знак, вели психотерапевтот Луси Фулер, додека други – очајно сакаат да знаат што носи иднината за нив. Читајќи го нашиот знак , можеме да веруваме дека нашата судбина е веќе решена и можеме да сфатиме што ќе се случи со нас. Можно е ова чувство да биде уште поубедливо во денешно време, а античката историја на астрологијата му дава легитимност и важност во очите на луѓето, пишува Хафингтон пост. Астрологијата може да има богата културна историја – таа игра клучна улога во некои религиозни обреди – но исто така е и многу комерцијална, со телефонски линии со хороскоп за секојдневно читање, мрежни натални графикони и весници и списанија што го користат Зодијакот за да ги пополнат своите задни страни.


„За многу луѓе, читањето на нивниот хороскоп е дел од нивната секојдневна рутина, или неколку моменти посветени на размислување за себе, за нивните чувства и слично. Тоа е форма на забава што не може да боли “, објаснува Фулер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi