Психолози од универзитетот во Вашингтон советуваат: Тајната на среќниот брак лежи во „добрата“ кавга!

1 декември, 2020
shutterstock_1202588500_1000x0


Кога последен пат сте имале сериозна расправија со вашиот партнер? По завршувањето на расправијата, дали размислувавте што требаше да кажете? Или можеби за работи што не треба да зборувате? Не очајувајте, ова е многу корисно, откриваат психолози од Универзитетот во Вашингтон.


Истражувањето го спроведоа неколку психолози од Универзитетот во Вашингтон. Овој „експеримент“ траел 14 години, а биле интервјуирани 79 парови. Меѓу паровите вклучени во студијата, 21 пар се разведоа за време на студијата.

Разговор

Меѓу паровите кои раскинаа, на огромното мнозинство им требаше многу подолго време да разговараат за неодамнешната кавга. Честопати тоа чекање може да трае со часови, па дури и со денови. Двојките што останале заедно разговарале за своите кавги веднаш штом се случиле.

Не прекинувај

Друга карактеристика на паровите кои на крајот се разведоа е честото и предвремено прекинување на сериозната дискусија за расправија со нечувствителни и несоодветни коментари. Паровите кои останаа заедно се приближуваа едни кон други со отворен ум преземајќи одговорност за своите постапки и слушајќи што ќе им рече нивниот партнер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris