СЕДИТЕ НА ВЦ ШОЛЈАТА И ГО ЧЕПКАТЕ ТЕЛЕФОНОТ? Кога ке го прочитате ова никогаш повеќе нема да го правите

6 октомври, 2020

Додека сурфате на интернет на мобилниот телефон во некои ситуации, тоа може да биде фатално за вашиот задник, тврди д-р Сара Јарвис, од Велика Британија.

„Познато е дека предолгото седење на вц шолја создава зголемен притисок врз вените во таа област и доведува до нивно зголемување и на тој начин може да доведе до појава на хемороиди“, вели д-р Јанко Фила, хирург кој се занимава со болести на последниот дел на дебелото црево.

Хемороидите се сунѓерести влошки исполнети со крв кои заедно со внатрешниот сфинктер имаат улога на „фино“ затворање на аналниот канал и се наоѓаат на длабочина од четири до пет сантиметри од анусот, а главниот симптом што го развиле е чешање на анусот, крв во столицата или на хартијата.

„Секако, нема да се појави поради гледање мобилен телефон, туку затоа што поминувате премногу време на шолја додека проверувате електронски пораки или соодветствувате на социјалните мрежи. Истото предупредување, додава д-р Фила, важи и за оние кои сакаат да читаат весници во тоалетот или книга.

„Многу луѓе понекогаш сакаат да одат во тоалет со весник или телефон, да избегнуваат семејни гужви или да разговараат со шефот и да си обезбедат малку мир, а потоа да го читаат весникот или да сурфаат, но тоа не е препорачливо. Одете во тоалетот и веднаш исфрлете го изметот и пронајдете друго место за други активности “, вели д-р Фила.

Патем, скоро три од четири лица ќе имаат проблеми со хемороиди барем еднаш во животот. Во повеќето случаи, тие поминуваат сами по себе, но можат да бидат комплицирани, така што е потребен третман.

Многу е важно да се води сметка за прилагодување на исхраната, односно да се елиминираат сендвичите, брзата храна и слична сува храна и да се јаде варен оброк што е можно повеќе, а редовното вежбање е исто така многу важно во превенцијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum