Шокантна изјава на американски војник: „Вонземјанин беше застрелан во близина на воена база“

24 септември, 2020
нло

Извештајот на пензиониран воен офицер за наводниот инцидент е детално опишан во книгата „Чуден занает: вистинска приказна за животот со НЛО од страна на службеник за разузнавање на воздухопловните сили“.

Минатиот месец, Пентагон започна работна група за откривање и анализа на случаи на неидентификувани летечки објекти и воздушни феномени. Министерот за одбрана Марк Еспер се состана со својата јапонска колешка Тара Кон и двајцата, наводно, разговарале за истрагата за НЛО како нова област на соработка меѓу двете земји.

Книгата со сведоштво на мајорот за неговото искуство со НЛО е напишана од наградуваниот репортер за истражување Johnон Л. Гера. Гера го интервјуираше Филер, при што тој зборуваше за средбите на американското воено воздухопловство со НЛО во текот на четири години.

Филер рече дека на 18 јануари 1978 година се подготвувал за разузнавачка средба со неговите високи офицери кога видел постар водник кој бил блед, вознемирен и „со ококорени очи“.

„Вонземјанин беше застрелан кон Форт Дик“, му рече постариот водник на Филер.

– Дали беше вонземјанин од друга земја? Праша Филер.

„Не, тој беше од вселената, вселенски вонземјанин“, одговори наредникот.

Тогаш полицаецот му рекол на Филер дека НЛО започнале да „зујат како луди“ откако пукале во гостинот во вселената.

Според Филер, вонземјанинот бил застрелан од полицаец кој во близина на неговиот автомобил забележал „слабо и сиво-кафеаво суштество“. Полицаецот му рекол на вонземјанинот да застане и пукал во него откако суштеството го игнорирало барањето. Кога полицаецот ја контактирал базата Мекгваер, специјална екипа за чистење пристигнала на местото и го однела телото на вонземјанинот во воздухопловната база Рајт Патерсон во Охајо, пренесува „Спутник“.

Филер тврди дека поднел барање да разговара со сведоците и да види фотографии од инцидентот со цел да состави разузнавачки извештај, но му е забранет пристапот.

Поранешниот мајор во авијацијата е член на невладина организација составена од поранешни воени експерти и астронаути, која ги повика американските власти да ги објават сите познати информации за средби со НЛО.

Во април, Пентагон објави три видеа на кои се гледа како американски пилоти го бркаат она што Министерството за одбрана го опиша како „необјаснети воздушни феномени“.