Што знаат најбогатите што ние не знаеме? Тие тврдат дека клучот за успехот е правилото од пет часа

2 јули, 2020
luge

Гејтс, Бафет и Мaск го следат „петчасовното правило“, кое го „наследиле“ од Бенџамин Френклин. Еве за што станува збор …

Некои од најуспешните луѓе во нашето време во животот следат едно, навидум обичајно правило, кое го измислил познат Американец пред скоро 300 години. Тој Американец е Бенџамин Френклин.

Имено, после две до три години школување, тој започнал да работи во продавницата за сапун и свеќи на неговиот татко кога имал само десет години. Починал на 84-годишна возраст и се памети како познат пронаоѓач, успешен писател и бизнисмен, една од најважните личности во историјата на Соединетите држави.

Тој успех, го должи своето „петчасовно правило“: секој работен ден, тој посветувал 60 минути на учење и вежбање, односно тој инвестирал пет часа секоја недела во конструктивна обука за психата и телото. Оваа идеја сè уште не е „излезена од мода“, а редовно ја применуваат и промовираат Бил Гејтс, Ворен Бафет, Елон Муск, потоа Марк Закерберг.

Бафет, кој веќе е во старост, малку го смени правилото, па тој троши дури пет до шест часа на ден читајќи дневни весници (најмалку пет) и 500 страници деловни извештаи. Гејтс прочитал околу 50 книги за 12 месеци, а основачот на Тесла, во раната младост, читал две книги на ден. Закерберг не е далеку од ниту еден: тој има прочитано барем една книга за две недели.

Јасно е дека најбогатите и најуспешните навремено свесно учење, со план, е клучот за успехот. За нив, тој час на ден не е „губење време“, туку инвестиција во себе, за нивните квалитети и кариера. На долг рок, континуираното учење е најдобрата инвестиција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi