ШТОМ ЈА ГРИЗНАЛА ЈАГОДАТА ОСЕТИЛА УБОД НА ЈАЗИКОТ! Веднаш отишла во БОЛНИЦАТА, и кога виделе што излегува од овошјето,останале ШОКИРАНИ!

28 септември, 2020
јагода

Австралијката Ерин Јелкин била итно пренесена во болница откако гризнала јагода во која била сокриена игла. Ова е втор ваков случај во Јужна Австралија за една недела.

Јелкин добила антитетанус и направила крвни тестови откако во вторникот била прободена со нож во јазикот откако гризнала јагода што ја купила во продавница во Порт Пири, Јужна Австралија. Ерин и нејзиното момче Мичел Томас се „вознемирени“ поради инцидентот.

Мичел вели дека неговата девојка јадела една јагода и дека сè било „добро“, но таа го боцкала јазикот кога ја ставала другата во уста.

– Ова е страшно, не е добро за индустријата, ова се убијците на индустријата – рече Томас.

Според „Дејли меил“, парот го известил Министерството за здравство во Квинсленд и полицијата, која како доказ запленила игла и јагоди.

Вториот случај се случи во четвртокот. Ен Лентакис купи пакет јагоди од производителот „Бери Индулгенција“ во продавницата „Фудленд“ во Стирлинг (Аделејд Хилс). Таа за радиото АБЦ изјави дека таа и нејзиниот единаесетгодишен син исецкале овошје за ужинка, кога нашол игла.

– Исече јагода и најде игла. Тој ми рече: „Мамо, мислам дека најдов игла во јагода“, вели таа.

Исплашената мајка изјавила дека нејзиниот помлад син, осум години подоцна, нашол игла во друга јагода. Таа ја извести продавницата, која веднаш се повлече од продажба на јагоди од споменатиот производител.

Во септември 2018 година избувна скандал откако беа пронајдени игли за шиење во јагоди во големите супермаркети во Западна Австралија и Квинсленд. Пакетите со јагоди беа повлечени од продавниците, а земјоделците беа принудени да фрлаат камиони и камиони со овошје.