Сигурно не сте знаеле: Зошто верниците постат во среда и петок?

17 ноември, 2020
shutterstock_232711129_1000x0


Ова е уште една во низата заблуди предизвикани од недоволно познавање на самата вера. Среда е пост, бидејќи во средата Јуда го предаде Исус Христос. Тоа е настан што претходел на неговото страдање и затоа црквата ја одредила средата за ден на молитва и воздржување од мрсна храна. Секој верник треба да пости во петок, бидејќи тоа е најтажниот христијански ден – денот кога Исус Христос бил мачен и распнат

Isus Hrist

Значи, постот не е ограничен на родители или на оние кои сакаат да имаат деца. Постот заради децата може да биде само дополнителна мотивација за вас, односно желба децата да не страдаат заради вашите минати гревови.

Грижете се за она што го правите – не е невообичаено казната за грев да се рефлектира врз децата, како што вели старата поговорка: „Родителите јадат грозје, а на децата им трнат забите“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi