Тренирајте го својот мозок: Како да го зголемите помнењето со помош на овие методи!

7 ноември, 2020
3469d5e778576663540870298ddd5f06767f025e


Научниците веруваат дека на мозокот му е потребна и обука, за да не заборавите важни работи и за да можете да го ослободите. Овие десет совети од Џим Квик ќе ви помогнат да го вратите вашиот мозок во форма за само десет дена.

Прашање на прашање

Размислете добро за моќта на доминантните прашања, оние негативни работи што си ги поставувате секој ден. Идентификувајте го прашањето и размислете како можете да го промените однесувањето. Па наместо да се запрашате: – Зошто никогаш не можам да го сторам тоа? Направете го прашањето попозитивно и запрашајте се: – Како ги користам овие информации и како можам да ги подобрам?

Кој е твојот сон?

Запишете ги придобивките што ќе ги имате кога мозокот ќе ве обучи, како што се – ќе можам да научам да ја подобрувам самодовербата или ќе добијам одлична работа. Погледнете, почувствувајте и цврсто верувајте во тоа.

Размислете за вашата цел

Која е вашата цел? Што сакате да споделите со светот за да ве мотивира? Запомнете кој смета на вас. Тоа може да биде вашето семејство, пријатели или колеги. Размислете како тренингот на мозокот ќе го подобри вашиот живот. Сега ја најдовте целта.


Започнете здрава навика

Создадете здрави навики кои ќе ве доведат до успех. Може да биде вежбање или откажување од јадење. Запомнете, ако сте упорни, можете да го постигнете тоа, но ако сте доследни, можете да го задржите.

Нахранете го вашиот мозок

Она што го јадете во суштина го храни вашиот мозок. Запрашајте се дали храната што ја јадете возбудува или исцрпува. Потоа пронајдете храна што ја промовира функцијата на мозокот, како што се авокадо, боровинки, брокула, темно чоколадо, зелен зеленчук, ореви и лосос.

Научете како да слушате

Важно е да запрете сè што ве мачи. Музика, телефон, известувања и запомнете се, размислувајќи за себе како говорник. Ако разбирате од каде доаѓаат работите, полесно ќе го апсорбирате она што го зборуваат. Погодете што би можеле да кажете дека сте целосно ангажирани. Потоа, размислете што е кажано.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi